OLSZTYN. 31 MLN DLA SZPITALA UNIWERSYTECKIEGO

Prawie 31 mln zł dotacji otrzymał Uniwersytecki Szpital Kliniczny z Ministerstwa Zdrowia na zakup nowoczesnej aparatury i sprzętów medycznych.

Jak informuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, wszystko rozegrało się w niespełna trzy miesiące, gdy okazało się, że wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przekazał Ministerstwu Zdrowia dodatkowe fundusze w wysokości 180 mln zł.

– Uznałem, że to dla naszego szpitala szansa na zdobycie nowej, tak bardzo potrzebnej aparatury i sprzętów, więc natychmiast przestąpiliśmy do przygotowywania wniosków. Opracowaliśmy ich 5, a przygotowywał je zespół złożony z pracowników szpitala. To była bardzo trudna i intensywna praca, za którą wszystkim dziękuję – mówi dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr Andrzej Włodarczyk.

Najważniejszym z planowanych zakupów urządzeń jest rezonans magnetyczny o mocy 3 tesli. Służy do obrazowania przestrzennego narządów wewnętrznych. Kosztuje ponad 9,7 mln zł.

– Jeden rezonans o tej mocy już w naszym szpitalu posiadamy. Ma kilka lat i jest własnością uczelni. Korzystamy z niego, ale potrzebny jest drugi – wyjaśnia dyr. Andrzej Włodarczyk.

Drugie urządzenie, którego zakup jest niezbędny, to rezonans magnetyczny o mocy 1,5 T. Ma mniejszą moc od pierwszego, a będzie służyć do prowadzenia obserwacji stanu zdrowia pacjentów. Rezonans kosztuje 7 mln zł.

– Ten aparat znajdzie się w Szpitalu MSWiA, w którym mamy zlokalizowanych wiele naszych klinik. Oczywiście będzie służyć wszystkim pacjentom tej placówki – informuje dyr. Włodarczyk.

Trzecim urządzeniem jest kamera kardiologiczna Gamma służąca do izotopowych badań serca. Cena kamery wynosi 1,95 mln zł.

Umowę o przekazaniu dotacji ministerstwo podpisało 3 listopada. Do końca listopada muszą być rozstrzygnięte wszystkie przetargi, a do 20 grudnia zamówiony sprzęt musi się znaleźć w szpitalu.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.