ORKAN GRZEGORZ I ULEWY SIALI ZNISZCZENIE W POWIECIE

W ostatnich dniach października przez Polskę z wielkim impetem przeszedł orkan „Grzegorz”. Potężnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady deszczu.  Niemal cały obszar kraju odczuł skutki tych zjawisk atmosferycznych.

Na terenie powiatu ostródzkiego działania ratownicze rozpoczęły się już w pierwszych dniach zjawiska. Od 28 października br. spływały zgłoszenia o powalonych drzewach na drogi i chodniki, uszkodzonych dachach czy elewacjach budynków. Strażacy w każdej gminie mieli pełne ręce pracy. Usuwali powalone drzewa między innymi, na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostródzie, Zespołu Szkół Licealnych w Morągu. W każdej gminie powalone drzewa zablokowały jakąś drogę czy chodnik. W okresie od 28 do 31 października straż pożarna podjęła 27 interwencji związanych z silnym wiatrem, w których udział wzięło 29 zastępów ratowniczo-gaśniczych.

 

Kolejnym niepożądanym zjawiskiem jakie towarzyszyło orkanowi „Grzegorz”, były intensywne opady deszczu i zjawisko cofki na Zalewie Wiślanym. Ciągły opad deszczu spowodował wzrost poziomu wód w rzekach i jeziorach oraz wód gruntowych. Również w naszym powiecie doszło do licznych podtopień posesji, dróg czy pól uprawnych. Z brzegów wystąpiła rzeka Poburzanka w miejscowości Wirwajdy. Wody rzeki zagroziły przelaniem się do stawów hodowlanych, w których znajdowało się 50 ton pstrąga. Ten gatunek  ryby wrażliwy jest na zanieczyszczenia wody. Przelanie rzeki do stawów groziło, możliwością śnięcia ryb. W tym przypadku strażacy wspólnie z pracownikami hodowli wykonali obwałowanie stawów przy pomocy worków z piaskiem.

Z każdej gminy mieszkańcy zgłaszali zalania piwnic w budynkach, kotłowniach oraz zalane posesję i drogi. Nierzadko jedyne drogi dojazdowe znajdowały się kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią wody. W Ostródzie zalaniu uległa  między innymi kotłownia w szpitalu, w Wysokiej Wsi posesja zespołu hotelowego. W szesnastu budynkach mieszkalnych na terenie powiatu zalane zostały piwnice. W czasie pogotowia powodziowego, które trwało od 29 października do 7 listopada, w powiecie ostródzkim strażacy podjęli 22 interwencje. Do działań ratowniczych związanych z podtopieniami wyjechały 33 zastępy ratowniczo-gaśnicze. Ponadto w ramach Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie 2 zastępy – 13 strażaków z  Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie wyjechały do powiatu elbląskiego. Strażacy walczyli tam z  cofką wody z Zalewu Wiślanego do jeziora Drużno. Zastępy wróciły do jednostek macierzystych w Ostródzie i Morągu 1 listopada br.

Opracował: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. kpt. Bogdan Grzymowicz

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.