OSI FOOD SOLUTIONS Z OSTRÓDY WYRÓŻNIONE W KONKURSIE EMAS AWARDS 2017

Zakończyły się krajowe kwalifikacje do tegorocznej edycji konkursu EMAS Awards 2017. Dwie organizacje z Polski awansowały do ogólnoeuropejskiego etapu konkursu, a trzem przyznano wyróżnienie. W tym doborowym towarzystwie znalazło się OSI Food Solutions Poland Sp. z o.o. oddział w Ostródzie.

Europejskie Nagrody EMAS (EMAS Awards) to najbardziej prestiżowe nagrody przyznawane za szczególne osiągnięcia w zakresie zarządzania ochroną środowiska. Zostały ustanowione przez Komisję Europejską i są przyznawane od ponad 11 lat. Tematem tegorocznej, 12. już edycji konkursu jest „Wspieranie przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Gospodarka o obiegu zamkniętym polega na zintegrowanym podejściu do zrównoważenia produktów i procesów. Ma na celu utrzymanie wartości produktów, usług i materiałów w gospodarce możliwie jak najdłużej oraz zminimalizowanie ilości odpadów. Organizacje, które prowadzą działalność zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju dążą do dokonania w sposób zintegrowany odpowiednich zmian na etapach produkcji towaru i realizacji usługi.

W systematycznych procesach zarządzania środowiskiem, organizacje zarejestrowane w EMAS są dobrze przygotowane do wprowadzenia w życie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Unia Europejska szuka sposobów wykorzystania EMAS w strategii gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tego właśnie powodu chce określić najlepsze strategie oraz środki podejmowane przez organizacje zarejestrowane w EMAS, a także wzmocnić ich zauważalność, w celu promowania i powielania ich na swoim terytorium.

Zgodnie z regulaminem konkursu każdy kraj członkowski mógł zgłosić do kolejnego, ogólnoeuropejskiego etapu tylko jedną organizację w danej kategorii.

W naborze krajowym wyłoniono dwie organizacje, które awansowały do ogólnoeuropejskiego etapu konkursu:

  • CEMEX Sp. z o.o. Cementownia Chełm – w kategorii Organizacje sektora prywatnego, duże,
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – w kategorii Organizacje sektora publicznego, małe lub duże.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przyznał także wyróżnienia trzem organizacjom, biorącym udział w krajowych kwalifikacjach do EMAS Awards 2017:

  • OSI Food Solutions Poland Sp. z o.o. oddział w Ostródzie,
  • CP Recycling Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Kraków,
  • Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A, Częstochowa.

Nagrody konkursu EMAS Awards są wyrazem uznania nie tylko dla zwycięzców ale i wszystkich biorących w nich udział. Zarówno wyróżnione, jak i nominowane do kolejnego etapu organizacje mogą być wzorem dla innych krajowych firm i instytucji w zakresie wspierania przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym. Pokazuje to, że działania bliskie tej idei już są obecne na polskim rynku.

Ceremonia wręczenia nagród EMAS Awards odbędzie się w maju 2017 roku na Malcie.

WWiM

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.