OSTRÓDA: LIST OTWARTY OD WŁADZ MIEJSKICH

Drodzy czytelnicy, poniżej publikujemy list otwarty, jaki napisały władze miejskie do wszystkich interesujących się budową bloków na osiedlu Plebiscytowym.

**Do wszystkich zainteresowanych**

**LIST OTWARTY**

Szanowni Państwo,

W ostródzkiej przestrzeni publicznej, od kilku tygodni dominującą społecznie sprawą stała się sytuacja związana z tzw. Cyplem Pauzeńskim, na którym według powszechnej wiedzy planowana jest prywatna inwestycja, polegająca na budowie kompleksu mieszkaniowego składającego się z budynków mieszkalnych, wielorodzinnych.

Obecna sytuacja budzi duże zainteresowanie i co zrozumiałe – wielkie emocje. Jak w soczewce skupia bowiem kilka strategicznych problemów, z jakimi borykają się miasta o profilu Ostródy: z jednej strony unikalność walorów przyrodniczych i ich bezcenny, pozytywny wpływ na atrakcyjność miasta, z drugiej natomiast problem z ilością i dostępnością mieszkań, negatywne tendencje demograficzne oraz prawo do realizowania komercyjnych i prywatnych przedsięwzięć w oparciu o prawo lokalne, stanowione przed kilkoma dekadami.

Zawiłość prawna, wątpliwości dotyczące interpretacji ustanowionych przed dwudziestu laty aktów prawa miejscowego oraz w szczególności interes mieszkańców Osiedla Plebiscytowego w kontekście bezpośredniego sąsiedztwa inwestycji, jak również interes mieszkańców całego miasta w kontekście zachowania dziedzictwa naturalnego Ostródy, wymagają szczególnego podejścia i zdecydowanych działań. Mieszkańcy Osiedla Plebiscytowego zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko skali i wymiarowi planowanej inwestycji. Dają temu wyraz niezmiennie od kilku tygodni, w tym także podczas ostatnich sesji Rady Miejskiej w Ostródzie. W swoim apelu mieszkańcy zwracają szczególną uwagę na charakter planowanej zabudowy, który może być niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Przedmiotowa sprawa jest obecnie bardzo szczegółowo analizowana przez merytorycznych pracowników Urzędu Miejskiego, władze miasta oraz zespół prawników. Naszym zamiarem jest uwzględnienie wszystkich interesów i racji. Rozumiemy stanowisko mieszkańców oraz ich obawy i głęboko sobie cenimy ich obywatelskie zaangażowanie oraz determinację. Jednocześnie szanujemy także podmioty sektora prywatnego oraz charakter ich działalności. Stąd też nie sprzeciwiamy się realizacji inwestycji jako działań komercyjnych, stanowczo natomiast podkreślamy naszą determinację, wsparcie i zrozumienie dla stanowiska mieszkańców, do których apelu o powstrzymanie wielorodzinnego i wielokondygnacyjnego charakteru ww. inwestycji z całą mocą się przyłączamy.

Pragniemy także zaprosić wszystkich zainteresowanych przedmiotową sprawą na spotkanie otwarte dotyczące Cypla. Chcielibyśmy, by w jego trakcie wypowiedzieć mogli się wszyscy zainteresowani tą sprawą, tj. mieszkańcy – przedstawiciele Stowarzyszenia Zielony Cypel, władze Miasta Ostróda, władze Powiatu Ostródzkiego oraz inwestora. Być może takie forum będzie dobrym miejscem do tego, by rozpocząć wspólnie prace nad kompromisowym rozwiązaniem tej sprawy.

W związku z powyższym zapraszamy na spotkanie w przedmiotowej sprawie 6 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Reprezentacyjnej Ostródzkiego Zamku.

Podpisano:
(Burmistrz Miasta Ostróda, Zastępca Burmistrza Miasta Ostróda, Radni Rady Miejskiej w Ostródzie)

1 comments

Szkoda, ze jak na 3 Maja wciskali bloki miedzy domy jednorodzinne, to nikt w miescie sie tym nie przejmowal i teraz mamy to, co mamy. Ale moze jest jeszcze szansa powstrzymac blok na przeciwko stadionu?

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.