OSTRÓDZKI SAMORZĄD NA UKRAINIE

W partnerskim ukraińskim rejonie Nadwórna, na zaproszenie „głowy” państwowej administracji rejonu Alexandera Keniz i przewodniczącego rejonowej rady deputowanych Iwana Hurmak przebywała samorządowa delegacja powiatu ostródzkiego ze Starostą Andrzejem Wiczkowskim. Delegacja uczestniczyła w obchodach 25. rocznicy niepodległości Ukrainy, które odbywały się w dniach 22-24 sierpnia 2016 r.

2Zarząd Rejonu przyjął gości organizując turystyczno-poznawcze wizyty w najbardziej malowniczych zakątkach Nadwórniańskiego Rejonu położonego w ukraińskiej części Karpat. Polskie delegacje z Ostródy i Prudnika zwiedziły muzeum miasta Nadwórna, muzeum ukraińskiego haftu i muzeum pól naftowych w Galicji. Wizyta polskich delegacji nastawiona była na konsolidację przyjaznych stosunków i współpracy polsko-ukraińskiej.
W przyjaznej atmosferze Polacy chętnie dzielili się swoimi pozytywnymi doświadczeniami w budowie społeczeństwa demokratycznego i samorządności oraz szczerze deklarowali swą pomoc w tym zakresie swoim ukraińskim partnerom. Nasi samorządowcy uczestniczyli w dwudniowych uroczystościach patriotyczno-narodowych Ukrainy: święta flagi (23 sierpnia) oraz dnia  4niepodległości Ukrainy (24 sierpnia).
 Tradycyjnie ulicami, od domu „Oświecenia” do majdanu Szewczenki przeszła uroczysta procesja ukraińskiej flagi, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, młodzież, mieszkańcy rejonu i miasta, przedstawiciele biznesu i ludzie pracy, żołnierze operacji antyterrorystycznej, posłowie, przedstawiciele partii politycznych, organizacji społecznych, duchowieństwa oraz goście z polskich samorządów.
Obchody 25-lecia niezależności Ukrainy rozpoczęły się od uroczystej wspólnej sesji miejskich i powiatowych radnych, podczas której z gratulacjami wystąpił również Starosta Andrzej Wiczkowski, który podkreślił, że wolność i niezależność – to wartości, które są kluczowe dla każdego narodu oraz, że Ukraińcy bronią je z honorem i godnością.
3Na uroczystościach jubileuszowych na majdanie Szewczenki Starosta podkreślił, że Polacy popierają ukraińskie aspiracje do niezależnego i suwerennego państwa i szczerze pragną pokoju na Ukrainie. Podziękował za zaproszenie i zadeklarował intensyfikację kontaktów zapraszając delegację rady rejonowej do złożenia wizyty w powiecie ostródzkim oraz grupę dzieci na pobyt wakacyjny.
Przewodniczący rejonowej rady Iwan Hurmak podziękował polskiej delegacji za wizytę i powiedział, że ich wsparcie oraz współpraca są ważne dla narodu ukraińskiego.
źródło: Powiat Ostródzki

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.