OTWORZONO PIERWSZY W REGIONIE GABINET LECZENIA STOPY CUKRZYCOWEJ

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny otworzył pierwszy w Województwie gabinet leczenia stopy cukrzycowej

Oznacza to, że chorzy z Olsztyna i całego regionu, którym na skutek powikłań cukrzycy może grozić amputacja stopy nie muszą już jeździć po specjalistyczne leczenie do innych miast.

WSS w Olsztynie otrzymał 19 800,24 złotych dofinansowania ze środków Ministerstwa Zdrowia na zakup wyposażenia gabinetu leczenia zespołu stopy cukrzycowej, działającego przy specjalistycznej poradni diabetologicznej.

Środki zostały przyznane w ramach programu polityki zdrowotnej Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018 na realizację zadania „ Wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej mogących pełnić funkcję podstawową w 2017 roku.”

W ramach realizacji umowy został zakupiony sprzęt: podologiczny fotel zabiegowy dla pacjenta, taboret zabiegowy dla lekarza, frezarka do usuwania modzeli, trzy zestawy do badania neuropatii cukrzycowej, komplet podstawowych narzędzi chirurgicznych – 21 elementów, komputer wraz z oprogramowaniem, drukarką i kserokopiarką i aparat fotograficzny służący do prowadzenia dokumentacji poglądowej postępów leczenia ran zespołu stopy cukrzycowej.

Do gabinetu zgłaszają się pacjenci chorzy na cukrzycę z zespołem stopy cukrzycowej (ZSC), z ranami na różnym etapie gojenia, deformacjami stóp. Największe wyzwanie kliniczne stanowią chorzy z neuroosteoartropatią Charcota. ZSC jest jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, pojawiającym się głównie u chorych cierpiących na nią od wielu lat.

Do rozwoju ZSC predysponuje polineuropatia cukrzycowa, objawiającą się zaburzeniami czucia dotyku, bólu, wibracji, temperatury w przebiegu uszkodzenia nerwów obwodowych. Konsekwencją jest nie odczuwanie dolegliwości wywołanych przez uszkodzenia mechaniczne czy oparzenia. Skutkuje to z kolei przerwaniem ciągłości tkanek, uszkodzeń stopy, które przy złej kontroli metabolicznej cukrzycy nie goją się prawidłowo, prowadząc do powstawania głębokich ran, które mogą ulec zakażeniu, co znacznie pogarsza rokowanie, może skutkować destrukcją kości a nawet amputacją w obrębie stopy. ZSC to jeden z dwóch, oprócz utraty wzroku, skutków powikłań cukrzycy, których najbardziej obawiają się nasi pacjenci. ZSC może więc prowadzić do trwałego inwalidztwa, utraty pracy, zaburzeń depresyjnych, izolacji od społeczeństwa.

Leczenie jest oparte na zasadzie zapewnienia optymalnych warunków gojenia tzn. zapewnienie odpowiedniego ukrwienia, zapobieganiu zakażeniom, i co bardzo ważne odciążenie stopy z raną.

Gabinet leczenie stopy cukrzycowej wraz z poradnią diabetologiczną oraz oddziałem diabetologicznym tworzy kompleksowy system nad chorymi na cukrzycę. Do ich dyspozycji są także w razie potrzeby inni specjaliści w szpitalu, m.in.: diagności, a także chirurdzy i ortopedzi.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.