PAMIĘTAJMY O BOHATERACH. BURMISTRZ Z WIZYTĄ U WETERANA WALK POD MONTE CASSINO

18 maja w 72. rocznicę zdobycia Monte Cassino Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz złożył wizytę u Józefa Dziedziula – Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. W spotkaniu wzięli również udział Dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich im. Św. Dominika Savio ks. Robert Bednarski wraz z delegacją uczniów.

Bohater otrzymał symboliczne, okolicznościowe upominki. Podczas spotkania ostródzkiemu weteranowi przekazano również wyrazy najwyższego uznania, szacunku, oraz dowody pamięci.

Mieszkaniec Ostródy to bohater II wojny światowej, żołnierz Armii generała Władysława Andersa. Pan Józef Dziedziul jest jednym z nielicznych już świadków tamtych wydarzeń. Urodził się w 1922 roku na terenie dzisiejszej Białorusi. W czerwcu 1941 roku został wraz z rodziną wywieziony przez Sowietów w głąb ZSRR, do obozu w Barnauł, w zachodniej części Syberii. Po podpisaniu  układu Sikorski – Majski i ogłoszeniu „amnestii” został zwolniony z obozu jesienią 1941 roku. Trafił do Ługowoje w Kazachstanie, gdzie zimą zaczęto tworzyć 10. Dywizję Piechoty. Po ewakuacji Armii Polskiej przebywał na Bliskim Wschodzie. W Palestynie został przydzielony do tworzącej się 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Następnie w 1942 roku przeszedł przeszkolenie wysokogórskie w Syrii i ukończył  kurs kierowców w Palestynie. Po utworzeniu II Korpusu Polskiego, którego podstawą stała się 3. Dywizja Strzelców Karpackich, został ewakuowany przez Morze Śródziemne do Włoch.

Następnie brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Zajmował się transportem amunicji. Dowoził samochodem ciężarowym zaopatrzenie do przedniej strefy walki. To były trudne, ryzykowne zadania. Dla kierowców kręte, strome ścieżki musiały służyć za drogę. W nocy z 11 maja na 12 maja rozpoczęła się krwawa bitwa o Monte Cassino. Walka w skalistym, niebezpiecznym terenie trwała do 18 maja. O godzinie 10.20 na gruzach klasztoru Monte Cassino polscy żołnierze zatknęli polską flagę. W walkach zginęło tysiąc żołnierzy Rzeczpospolitej, a 3 tysiące zostało rannych, na szczęście pan Józef nie odniósł żadnych ran.

Ogromna wytrwałość i męstwo rodaków przyczyniły się do ostatecznego zwycięstwa, droga do Rzymu była wolna. Pan Józef Dziedziul po zdobyciu Monte Cassino brał udział w zdobyciu Ankony. Ostatnią wojenną operacją, w której uczestniczył, było opanowanie Bolonii. Została ona zdobyta pod koniec kwietnia 1945 roku. Tam też pana Józefa zastał koniec wojny. Radość jego była jednak niepełna, bo tereny Wschodnie Polski zostały wcielone do ZSRR.

W czerwcu 1946 roku pan Józef Dziedziul wraz z innymi żołnierzami II Korpusu Polskiego został przeniesiony do Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji wyjechał w czerwcu 1947 roku do Holandii. Tam pracował do 1948 roku jako ślusarz w stoczni. Wrócił do Polski w 1948 roku.

Spotkanie z Panem Józefem Dziedziulem to element obywatelskiej edukacji patriotycznej, oraz kultywowanie pamięci o naszych bohaterach – tym samym przywracanie im należnego miejsca w hierarchii społecznej.

Podziękowania dla p. Agnieszki Oleczek za pomoc w przygotowaniu materiału

Już w niedzielę zapraszamy na naszą stronę do przeczytania niezwykle ciekawej rozmowy z bohaterem materiału, Józefem Dziedziulem.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.