POLICYJNE PODSUMOWANIE WEEKENDU NA DROGACH REGIONU

Policjanci podsumowali miniony weekend. Był bezpieczniejszy od poprzedniego. Od piątku do niedzieli mundurowi pracowali na miejscu 1 wypadku drogowego i 13 kolizji. Zatrzymali też 2 kierowców, którzy zdecydowali się kierować pojazdami po alkoholu i dokument prawa jazdy 1 kierowcy, za rażące przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.

Od piątku do niedzieli na terenie naszego powiatu doszło do 1 wypadku drogowego, w którym ranna została 1 osoba i 13 niegroźnych  kolizji. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że przyczyną wypadku była znowu nadmierna prędkość.

Kierowco zwolnij !

Nadmierna prędkość jest w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Uderzenie człowieka przez auto jadące z prędkością 50 km/h jest tak samo niebezpieczne jak upadek z trzeciego piętra. Powyżej tej prędkości szanse na przeżycie są naprawdę niewielkie. Niestety mimo to, wciąż wielu kierowców przekracza prędkość w terenie zabudowanym stwarzając zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Tak było i w ten weekend. Policjanci w minioną sobotę w Stębarku na najbliższe 3 miesiące zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie, który w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość przekroczył o ponad 50 km/h.

Policjanci przypominają !

Kierujący, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to nadal będzie kierował pojazdami, okres bez prawa jazdy przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

Piłeś – nie jedź!

Od piątkowego popołudnia policjanci zatrzymali 2 kierowców, którzy zdecydowali się kierować pojazdami mimo spożywanego wcześniej alkoholu. Pierwszy z nich został zatrzymany w piątkowy (19.06.2020) wieczór w Gierzwałdzie i okazał się niechlubnym „rekordzistą” tej grupy. 51- latek, kierował osobowym volkswagenem polo nie mając do tego uprawnień ale za to mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Drugi z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wpadł w ręce policjantów w minioną sobotę (20.06.2020) w Morągu. 52-latek kierowa pojazdem mając niewiele ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci w Morągu w nocy z soboty na niedzielę zatrzymali też 23-latka, który kierował pojazdem mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów, który obowiązywał do sierpnia 2021 roku.

Przypominamy!

Kierowanie w stanie po użyciu alkoholu (do 0,25 mg/l) jest wykroczeniem w ruchu drogowym, za które grozi kara aresztu, grzywny do 5000 zł oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 3.

Według kodeksu karnego za kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l) grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat oraz dolegliwe konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjne orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5000 zł. Spowodowanie wypadku przez kierującego w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Nietrzeźwy to poważne zagrożenie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Należy bezwzględnie reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę, która pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę samochodu lub na rower. Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii, zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.

źródło: KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.