POLSKA W CZOŁÓWCE PAŃSTW UNIJNYCH Z NAJWYŻSZĄ INFLACJĄ

Najnowsze dane Eurostatu – instytucji statystycznej Unii Europejskiej wskazują, że Polska zalicza się do państw o najszybszym wzroście cen.

Dane Eurostatu za grudzień podał w niedzielę portal Money.pl. Wskazują one, że najwyższa inflacja jest obecnie na Węgrzech i w Rumunii. W obu tych państwach szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy szybki wzrost cen na poziomie 4 proc. w stosunku rok do roku. Nieco ponad 3-procentowa inflacja odnotowana została w Bułgarii, Czechach i na Słowacji. Za nimi, na szóstym miejscu pod względem szybkości wzrostu cen znalazła się Polska.

Eurostat podaje dla naszego kraju wartość inflacji na poziomie równo 3 proc. To i tak poziom niższy niż dane polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, które na grudzień wykazały roczną inflację na poziomie 3,4 proc. co oznacza wzrost cen najszybszy od ponad siedmiu lat, napędzany zwłaszcza przez drożenie żywności.

Poziom inflacji w naszym kraju jest niemal dwukrotnie szybszy niż średnia jej wartość dla całej Unii Europejskiej, która wyniosła 1,6 proc. W strefie euro wzrost cen był wolniejszy, na średnim poziomie 1,3 proc. We Francji wskaźnik ten wyniósł 1,6 proc., a w Niemczech 1,5 proc. Jeszcze mniej był w opuszczającej UE Wielkiej Brytanii 1,3 proc. W sześciu unijnych państwach inflacja wynosiła mniej niż 1 proc. – w Belgii (0,9 proc.), Hiszpanii – (0,8 proc.), Danii (o,8 proc.), na Cyprze (0,7 proc.), we Włoszech (0,5 proc.) i w Portugalii (0,4 proc.).

Źródło: Money.pl

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.