PRAWIE 2 MILIONY DOFINANSOWANIA DLA SZPITALA… NA WALKĘ Z ”COVIDEM”

Kiedy dowiedzieliśmy się o dofinansowaniu dla ostródzkiego szpitala jeszcze przed podpisaniem umowy można było się mocno ucieszyć. Wszak za prawie 2 miliony można zakupić dużą ilość potrzebnego sprzętu, zadbać o personel, rozdysponować pieniądze wedle uznania i potrzeb. Niemniej pieniądze te są dofinansowaniem projektu na walkę z ”koronawirusem”.

Przy wyborze sprzętu władze szpitala miały zapewne ograniczone pole manewru. Jak możecie przeczytać w poniższym komunikacie, zakupiony sprzęt w dużej mierze przystosowany jest do leczenia problemów z układem oddechowym. Ale sporo pozycji ma też uniwersalne zastosowanie i posłuży przez najbliższe lata. Może zabrzmi to nieco dziwnie, ale podczas tej rzekomej ”epidemii” ostródzki szpital… Zyskał. Mógł mocno podreperować budżet poprzez darowizny i wszelkiego rodzaju pomoc. Z drugiej strony nie obsłużył nawet setki pacjentów z koronawirusem, a przypominamy, że pacjenci mieli być przywożeni z całego województwa. Trzeba też sobie jasno powiedzieć, że jeśli chodzi o nasz powiat, to temat nazywanego w niektórych kręgach ”telewizyjnego wirusa” – nie istnieje. Szkoda jedynie, że wskutek wywołanej paniki i po decyzji wojewody o przemianowaniu ostródzkiej placówki na szpital jednoimienny bardzo mocno cierpieli ”wszyscy inni”. Przecież świat chorób i dolegliwości to nie tylko ”Covid”, jak mocno i dosadnie sugerowały(ją) nam niemal wszystkie media głównego nurtu.

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Ostródzie, 23 czerwca br., Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, podpisał umowę na dofinansowanie projektu dla Szpitala w Ostródzie S. A. pn. „Podniesienie jakości opieki medycznej w Szpitalu w Ostródzie w związku z pandemią COVID-19”. Umowa dofinansowana zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 9.1.1 Rozwój specjalistycznych usług medycznych. W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki, Jan Kacprzyk – Wicestarosta oraz Jacek Dudzin – Prezes Zarządu Szpitala w Ostródzie S.A.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia efektywności leczenia pacjentów będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a także zapewni bezpieczeństwo dla osób przebywających i pracujących w szpitalu.
Projekt obejmuje zakup 57 szt. sprzętu medycznego, 14 szt. urządzeń do dezynfekcji oraz 2 szt. urządzeń do laboratorium. Ostródzki szpital wyposażony zostanie m. in. w: aparat do terapii nerkozastępczej, kardiomonitor, elektrokardiograf, urządzenia do dekontaminacji powietrza, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, videobronchoskop diagnostyczny, defibrylatory, łóżka elektryczne i ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe oraz tor wizyjny do zabiegów chirurgicznych.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 351 977,22 zł, w tym dofinansowanie 1 993 065,50 zł w ramach RPO WWM na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.