W czwartek, 15 grudnia, w drugim czytaniu Sejm rozpatrzył poselski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw, który zakłada ułatwienia dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie wycinki drzew i krzewów.
Przedstawiciel wnioskodawców projektu Krzysztof Ardanowicz (PiS) przekonywał na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska, że nowe regulacje są niezbędne i długo oczekiwane przez społeczeństwo.
Proponujemy wprowadzenie fundamentalnej reformy dotyczącej nieruchomości prywatnych. Drzewa i krzewy rosnące na nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, będą mogły być wycięte bez potrzeby uzyskania zezwolenia wójta – mówił poseł.
W opinii autorów projektu chodzi o wyeliminowanie przypadków naliczania wielomilionowych kar za usuwanie drzew z prywatnych posesji oraz rozszerzenie kompetencji samorządów poprzez przekazanie im decyzji o wysokości opłat za wycinkę. Jednocześnie mają zostać wprowadzone stawki maksymalne: 500 zł za cm obwodu drzewa i 200 zł za m2 krzewów.
Posłowie zwrócili uwagę, że obecne przepisy często utrudniają przywrócenie gruntów do użytku rolnego. Rolnicy nierzadko rezygnowali z wznowienia uprawy, przez ogromne koszty oczyszczenia terenów uprawnych z drzew i krzewów.
Projekt spotkał się z akceptacją członków komisji oraz resortu środowiska. Obecny sposób wydawania decyzji na ścinkę jest patologiczny. Jest to zmiana absolutnie potrzebna – powiedział Jan Duda (PiS).
Andrzej Szweda–Lewandowski z Ministerstwa Środowiska podkreślił, że zwolnienie osób fizycznych od uzyskiwania decyzji na usunięcie drzew i krzewów jest zasadne. W ocenie ministerstwa brak wydania zezwolenia na wycięcie drzewa na własnym terenie jest ingerowaniem w prawo własności. JST w ostatnich dwóch latach w 98 procentach pozytywnie opiniowały wnioski osób fizycznych. Jest to niepotrzebne komplikowanie procesu – zauważył przedstawiciel resortu.
Pierwsze czytanie odbyło się w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Anna Paluch. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu. Do trzeciego czytania Sejm przystąpi w głosowaniach.
Zgodnie z projektem nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP