PROJEKTY NOWYCH WIAT PRZYSTANKOWYCH

Przedstawiamy projekt (jeszcze nieostateczny) nowych wiat przystankowych w Ostródzie. Docelowo, w ramach dwóch projektów unijnych, Miasto wymieni 35 wiat na terenie całej Ostródy. Traktujemy to przedsięwzięcie jako priorytetowe, by zdążyć z wymianą przed okresem jesienno-zimowym.

Jakie były założenia dla projektowania nowych wiat?

– kolorystyka nawiązująca do nowych autobusów

– konstrukcja stabilna, trwała, ale jednocześnie z możliwością łatwego, montażu

– oczywiście koszty, w tym koszty budowy, jak również koszty ewentualnych napraw

– zapewnienie dodatkowych funkcjonalności, by oczekujący na autobus mieszkańcy mogli dowiedzieć się, co dzieje się w mieście (miejsce na plakaty, ulotki, ankiety), ale też miejsce na apteczkę, miejsce na tablicę sensoryczną dla małych dzieci (by zająć im czas), możliwość ładowania telefonu, miskę na wodę dla zwierząt i inne.

Przystanki w pierwszym etapie będą wersją podstawową – konstrukcja, ściany, zadaszenie. W przyszłości będą mogły być rozbudowywane o elementy dodatkowych funkcjonalności, o których piszemy powyżej. Projekt wiaty będzie projektem kompletnym obejmującym wszystkie elementy. Chcemy uniknąć sytuacji, kiedy będzie możliwość zamontowania wyświetlacza elektronicznego lub paneli fotowoltaicznych, a nasz przystanek nie ma przewidzianego kanału na przewody.

Dodatkowo, dzięki propozycjom zastosowania różnych materiałów na ścianach, będzie możliwe indywidualne określenie wyglądu wiaty przez mieszkańców, np. zamiast ścianki zielonej, ścianka z cegłą itp. Myślimy też o zamieszczeniu na przystankach zagadek i ciekawostek o Ostródzie, a nawet wykorzystanie ich do gry miejskiej.

Mamy nadzieję, że nowe wiaty przystankowe staną się nie tylko miejscem chroniącym przed deszczem i będą służyć nie tylko komunikacji publicznej (przejazdy), lecz także komunikacji społecznej integrującej mieszkańców Ostródy.

Źródło: UM Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.