Do szpitala powiatowego w Ostródzie trafiła pacjentka z Dobrego Miasta, u której lekarze podejrzewali zachorowanie na odrę.
28-letnia kobieta pochodzi z Ukrainy. Teraz jest hospitalizowana, przebywa na oddziale zakaźnym. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, które ma pozwolić na ustalenie kontaktów pacjentki z innymi osobami. Po weryfikacji zostanie podjęta akcja szczepień. Szacunkowo zostanie nimi objętych około 100 osób.
Odra jest choroba zakaźną wywoływaną przez wirus odry, który przenoszony jest drogą kropelkową, powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z chorą osobą.
Odra rozpoczyna się wystąpieniem nietypowych objawów: wysoka temperatura, kaszel, katar, co zazwyczaj jest mylnie rozpoznawane jako przeziębienie. Po 2-3 dniach pojawia się wysypka na skórze twarzy i szyi, która stopniowo rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Wysypka ustępuje po 5-6 dniach w takiej kolejności, w jakiej się pojawiła.
Rezerwuarem wirusa odry jest jedynie człowiek, po przebytym zakażeniu nie stwierdzono nosicielstwa wirusa, środowisko nie jest skażone tym patogenem.
Istnieje skuteczny środek zapobiegawczy w postaci bezpiecznej szczepionki przeciwko odrze.
Podejrzenie lub zachorowanie na odrę powinno być zgłaszane przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz powinien wypełnić obowiązujący formularz zgłoszenia zachorowania na chorobę zakaźną i przesłać do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która z kolei przekazuje go do Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Równocześnie należy przesłać materiały kliniczne w celu przeprowadzenia badania laboratoryjnego potwierdzającego lub wykluczającego zachorowanie na odrę oraz izolacji wirusa odry.