MODERNIZACJA DWORCÓW KOLEJOWYCH W POLSCE WSCHODNIEJ

PKP S.A. wszczęła postępowania przetargowe na prace projektowe na modernizacje dworców mających wpływ na rozwój wschodniej części Polski. Dziesięć inwestycji dworcowych przygotowywanych jest do wsparcia ze środków UE, przeznaczonych wyłącznie dla tej części kraju, czyli z krajowego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Ogłoszenia dotyczą sześciu dworców: w Białymstoku, Czeremsze, Olsztynku, Siemiatyczach, Skarżysku-Kamiennej i Szczytnie. Na uwagę zasługuje fakt, że dwa budynki dworców (w Bielsku Podlaskim i Nidzicy) będą projektowane przez PKP S.A. jako tzw. Innowacyjne Dworce Systemowe. Pozostałe dwa obiekty to Olsztyn Zachodni, na którym prace już rozpoczęto, oraz Olsztyn Główny, gdzie modernizacja obejmie dodatkowo układ stacyjny, więc w tym zakresie prowadzone są uzgodnienia z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A.

Dofinansowanie w ramach Programu Polska Wschodnia wyniesie 160 mln złotych, a prowadzone przez PKP S.A. prace są zgodne z założonym harmonogramem.

Wszystkie dworce rozpatrywane były przede wszystkim z punktu widzenia pasażera, ich dostępności i funkcjonalności dla podróżujących koleją. Projekty dworców będą uwzględniać także proekologiczne rozwiązania, co pozwoli na zmniejszenie emisyjności i ochronę środowiska oraz zmniejszy koszty związane z przyszłym utrzymaniem budynków. Uwzględniając specyfikę każdej lokalizacji i oczekiwania lokalnej społeczności, na etapie projektowania zostaną przeprowadzone profesjonalne warsztaty kreatywne z udziałem społeczeństwa i przedstawicieli interesariuszy oraz jednostek samorządów terytorialnych.

Działania te stanowią początek wieloletniego programu inwestycyjnego realizowanego przez PKP S.A., którego celem jest udostępnienie nowoczesnych, ustandaryzowanych dworców kolejowych, odpowiadających potrzebom pasażerów, a przede wszystkim lokalnej społeczności.

Źródło: PKP

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.