OTWARCIE WILCZEGO SZLAKU W LEŚNICZÓWCE W NAPROMKU

W piątek 11 sierpnia w Leśniczówce Napromek został oficjalnie otwarty „Wilczy szlak” czyli  turystyczny szlak tematyczny, którym można przemierzyć Polskę pod znakiem wilka i odwiedzić 8 proponowanych przez leśników punktów. Napromek koło Lubawy jest jednym z jego elementów. Właśnie tutaj leśnicy zbudowali jedyną w północnej Polsce profesjonalną wolierę do rehabilitacji  wilków.

„Wilczy szlak” pokazuje nie tylko geograficzne miejsca występowania tych drapieżników, ale też ich obecność w historii i kulturze. Jest to swoista opowieść o burzliwych losach tego gatunku. Niegdyś tępiony znalazł się na skraju wyginięcia. Obecnie dzięki aktywnej ochronie odbudowuje liczebność. Wilk budzi podziw i respekt. Otacza go bogata symbolika. Wyruszając tym szlakiem odczarowujemy wilka z przesądów i uprzedzeń.

Tak wygląda trasa wilczego szlaku tematycznego:

 1. Wilczy Szaniec w Nadleśnictwie Srokowo
  a. Ścieżka ” Tropem wilka” w Nadleśnictwie Głęboki Bród
  b. „Przytulisko i „Sylvarium” w Nadleśnictwie Krynki
 2. „Napromek” w Nadleśnictwie Olsztynek
 3. Figurka św. Franciszka w Nadleśnictwie Marcule
 4. Centrum Promocji Leśnictwa w Nadleśnictwie Stuposiany
 5. Pomnik wilka w Nadleśnictwie Trzciel
  a. Arboretum w Nadleśnictwie Karnieszewice

Otwarciu „Wilczego szlaku” towarzyszyła impreza, w której przewidziano atrakcje dla całych rodzin. Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, zabawy sportowe czy kącik artystyczny. W tym ostatnim milusińscy wykonywali prace na drewnie, które mogli zabrać potem ze sobą na pamiątkę. Dodatkowo każde dziecko za wykonanie pracy dostawało upominek i brało udział w losowaniu specjalnych nagród. Mali i duzi mogli też poznać las wszystkimi zmysłami chodząc po specjalnie przygotowanej leśnej ścieżce czy dotykając leśnych skarbów z zamkniętymi oczami.

Na wszystkich dużych i małych czekał leśny poczęstunek: warzywa, owoce, pyszne bułeczki jagodzianki, a nawet gulasz z dzika czy kawa z żołędzi.

Nie zabrakło też Las w Szkatułce, w którym tym razem można było dowiedzieć się o znaczeniu wody w lesie. Na odważnych czekali strażacy z Lubawy, którzy obsługiwali wysięgnik na wozie strażackim. Na nim, z dużej wysokości można było podziwiać wszystko z góry.

Była też wyjątkowa okazja odwiedzenia Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku i przyrodniczej ścieżki edukacyjnej „Uroczysko Napromek”. O działalności ośrodka można było dowiedzieć się również z filmów wyświetlanych na telebimie lub od samego leśniczego Lecha Serwotki.

Swoje edukacyjne stoiska miały także m.in. Nadleśnictwo Srokowo  pt. „Zapraszamy do Wilczego Szańca”, Nadleśnictwo Olsztynek czy Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”.

Nie lada przeżyciem było wypuszczenie na wolność pustułki i myszołowa. Te dwa drapieżne ptaki po odbyciu leczenia w Ośrodku w Napromku mogły swobodnie wrócić do swojego naturalnego środowiska.

Wszystkie te atrakcje były bezpłatne. Gwarantowały dobrą zabawę i poznanie skarbów lasu. Na wydarzenie przybyło wielu znamienitych gości reprezentujących Lasy Państwowe oraz marszałek województwa warmińsko – mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Tekst: Marzena Matuszka, zdjęcia: Marzena Matuszka, Janka Gukiewicz.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.