TAJEMNICE CIESIOŁKI W SKANSENIE W OLSZTYNKU

Warsztaty stolarskie, składanie drewnianej ściany, krycie dachu trzciną, czy ścieżka zmysłów. 16 lipca w skansenie w Olsztynku odbędzie się impreza Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano. Tematem przewodnim imprezy będzie drewno, jego zastosowanie, wykorzystywanie i ochrona.

Jest to kolejna edycja imprezy odbywającej się w olsztyneckim skansenie. W tym roku wydarzenie będzie współorganizowane z Nadleśnictwem Olsztynek. W programie wydarzenia kilka nowości. Jedną z nich będą warsztaty stolarskie prowadzone przez popularną pracownię Wióry Lecą – stolarka dla kobiet i nie tylko. Uczestnicy będą mogli wykonać i zabrać ze sobą stojak na zioła. W trakcie imprezy o godzinie 12:30 odbędzie się otwarcie zagrody z chałupą z Królewa, nowego obiektu w Parku Etnograficznym w Olsztynku.

Dla miłośników kina przygotowano drzewną filmotekę, na której zostaną zaprezentowane filmy przygotowane przez Lasy Państwowe: Plan na las, W dechę, Sosna Taborska. Drzewna ścieżka sensoryczna pobudzi zmysły, natomiast Interaktywny Mobilny Punkt Edukacji Przyrodniczej Las w Szkatułce zapewni bezpośredni kontakt z lasem. Jednym z celów wydarzenia jest promocja drewna jako uniwersalnego, odnawialnego i ekologicznego surowca zakorzenionego w narodowej tradycji budownictwa i dającego nowe perspektywy na przyszłość. Działania w ramach wydarzenia mają zachęcać do kupowania polskiego drewna pozyskanego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju przez Lasy Państwowe. Podczas wydarzenia odbiorcy otrzymają specjalne foldery promujące polskie drewno oraz zrównoważoną gospodarkę leśną. Aktywni uczestnicy otrzymają również zawieszki z polskiego drewna.

O tym jak dawniej budowano opowiedzą pracownicy muzeum w Olsztynku m.in. o tradycyjnym budownictwie wiejskim na Warmii, Mazurach i Powiślu. Omówią historię i specyfikę budowy drewnianych chałup. Pokażą przykłady rozwiązań konstrukcyjnych i ich zastosowanie. Zaprezentują detal architektoniczny i zasady zdobienia budynków. Zwiedzający będzie mógł zobaczyć obrzucanie fragmentu drewnianej ściany gliną, utykanie mchu pomiędzy balami, korowanie żerdzi za pomocą toporka i ośnika oraz spróbować swoich sił w składaniu drewnianej ściany, a także pozna schemat budowy domu na przykładzie wiernych modeli chałup. Będzie można samemu spróbować pokryć model dachu trzciną. Muzealny konserwator opowie o szkodnikach drewna i pokaże efekty prac konserwatorskich, będzie można także poznać drewnojady, a niektóre zobaczyć pod lupą. Na stoisku będą udostępnione przedmioty zniszczone przez rożne szkodniki. Zaprezentowany zostanie tradycyjny sprzęt związany z ciesielstwem, stolarstwem i snycerką. Odbędą się również pokazy pracy dekarza, cieśli i snycerza.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dzieci będą mogły pobawić się na drewnianym placu zabaw kopiami tradycyjnych zabawek oraz zabawkami z lasu, poukładać architektoniczne puzzle, drewniane klocki, poznać tajemnice wiejskiej okiennicy lub malować w kąciku plastycznym pt. Lubryka też kredka.

Współcześnie drewno ma aż 30 tysięcy zastosowań we wszystkich dziedzinach naszego życia. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia w harmonii z naturą, w zdrowiu i zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Zasoby polskiego drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu, co czyni je piątymi co do wielkości w Europie.

Impreza odbędzie się na terenie Parku EtnPark Etnograficzny w Olsztynku, ograficznego w Olsztynku w godz. 11:00-17:00. Organizatorami imprezy są Nadleśnictwo Olsztynek i  Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku.

 

2 komentarze

Chyba ktoś tu się zagalopował, pytanie tylko czy autorka artykułu, czy osoby udzielające informacji próbują się wypromować…? Z tego co wiem, te wszystkie dzieci, które widać na zdjęciach, razem z rodzicami przywiezione zostały przez autokary zorganizowane przez największe niepubliczne przedszkola w Lubawie Bajkolandia i Smerfolandia! Dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne, kącik dla dzieci przygotowali i ufunfdowali właściciele Przedszkola! Lasy Państwowe? Wybaczcie, byłam tam z dzieckiem, gdyby nie transport i atrakcje przygotowane przez przedszkola, ta cała “elita” przemawiałaby co najwyżej do przybyłego koła łowieckiego, strażaków obstawiających imprezę i garstki harcerzy… Panie Serwotka, ludzie Panu za prywatne pieniądze (i jak się domyślam – wcale niemałe), wypromowali imprezę do tego stopnia, że może się Pan bez wstydu w centrali pokazać, widzów Panu pod sam nos przywieźli (bo inaczej nawet nikt by nie słyszał o tym Pana otwarciu – taka rewelacyjna reklama była), artykuły o Panu piszą, gratulacje składają, a Panu zwykłe “Dziękuję” przez gardło przejść nie może? Podczas imprezy powitano ze sceny przybyłych vip’ów, lokalnych biznesmenów, przedstawicieli Lasów Państwowych, ale o właścicielach przedszkola ani słowa. W artykułach po imprezie podobnie. Gdzie tak Pan chce zapunktować przypisując sobie cudze zasługi? Gratuluję Właścicielom Przedszkoli doskonałego pomysłu na rozrywkę, świetnej imprezy, dziecko wróciło przeszczęśliwe! Tylko kolejne imprezy róbcie już sami, bo jak widzicie, takie “Elity” Wam tylko poziom zaniżają…

Organizatorem wydarzenia pn. “Otwarcie Wilczego Szlaku w Napromku” były Lasy Państwowe w tym Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie oraz Nadleśnictwo Olsztynek, a gospodarzem miejsca Pan Lech Serwotka, gdyż na terenie jego leśnictwa odbywała się cała uroczystość. Na zaproszenie Nadleśnictwa Olsztynek w przygotowanie tego wydarzenia włączyły się przedszkola Bajkolandia i Smerfolanadia, poza tymi przedszkolami były również zaproszone inne, ale nie dojechały ze względu na poranną pogodę (padało rano w Napromku i okolicach Lubawy). Jest nam bardzo miło, że otwarcie Wilczego Szlaku cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, a przedszkola mogły przy okazji tego wydarzenia pokazać się szerszej publiczności. Stoiska Lasów Państwowych czyli “Las w Szkatułce”, las zmysłów, ścieżka zmysłów, malowanie na deskach, gry i zabawy związane z drewnem, stoisko Nadleśnictwa Srokowo “Wilczy Szaniec”, stoisko Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Mazurskie, stoisko Nadleśnictwa Olsztynek – Drewno surowiec doskonały, drewniana kładka “Uroczysko Napromek” przyciągnęły bardzo dużo osób, które były zainteresowane poznaniem lasu oraz jego mieszkańców. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.