ROK SZKOLNY 2025/2026 ROZPOCZNIE SIĘ JUŻ W NOWEJ „CZWÓRCE”?

Wszystko na to wskazuje, że na piedestale kolejnych inwestycji w mieście będzie rozbudowa  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Ostródzie wraz z jednoczesnym połączeniem „małej” i „dużej” Czwórki.
Rozbudowa Czwórki to inwestycja, na którą miasto otrzymało 4 000 000 PLN w ramach „Polskiego Ładu”. Nasz wkład własny w tę budowę to 700 000 PLN, na co mamy już zabezpieczone środki w budżecie.
Planowana rozbudowa obejmie stworzenie m.in. 4 nowoczesnych klas, świetlicy, ciągów komunikacyjnych i sanitariatów.
Chcemy też nieco zmodernizować część szkoły, położoną bezpośrednio przy tej, którą planujemy zbudować – dodaje Burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski.
W ten sposób powstanie łącznie 8-9 nowoczesnych klas, które będą gwarantować:
➡️ jednozmianowość (ważna, wymagana i wprowadzona przez burmistrza zmiana w porównaniu do pierwotnego planu)
➡️ położenie całej części budynku dedykowanej klasom I-III na parterze – łatwe wejście i wyjście z budynku (o co martwili się niegdyś rodzice)
➡️ oddzielne wejście do budynku dla klas I-III (co gwarantuje bezpieczeństwo maluchów)
➡️ część budynku dla klas I-III będzie oddzielona od części dedykowanej klasom starszym
➡️ łatwiejszy dojazd do szkoły oraz większy parking
➡️ znaczące podniesienie standardu nauki dla dzieci oraz pracy dla pedagogów
➡️ możliwość wykorzystania infrastruktury „dużej” Czwórki (m.in. dużej hali sportowej, boiska wielofunkcyjnego czy wielu pracowni)
➡️ oszczędności dla ZSP4 rzędu 830 000 PLN rocznie, co pozwoli na dalsze inwestycje w rozwój tej szkoły w przyszłości.
W chwili obecnej w „małej” Czwórce realizowane są zajęcia w 10 klasach I-III oraz zerówce.

 

Zadanie zostanie zrealizowane w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, co pozwoli na współpracę z nauczycielami już na etapie planowania ostatecznego projektu.
Rozmawialiśmy już o tym z gronem pedagogicznym podczas spotkania w szkole. Dzięki temu stworzone zostaną optymalne warunki do nauki dla uczniów – dodaje Burmistrz
Budynek „małej” Czwórki wymaga na dzień dzisiejszy kolejnych kompleksowych remontów, które wcale nie zagwarantują poprawy warunków nauki, jednocześnie generując duże koszty – bez redukcji kosztów utrzymania. Poza tym, co widoczne w szkole na pierwszy rzut oka, problemy są również z m.in. instalacjami sanitarnymi, elektrycznymi itp.
Nie przewidujemy redukcji żadnych etatów nauczycieli. Jeśli (na razie gdybamy) nastąpić miałyby redukcje wśród pozostałej części pracowników, wówczas będziemy chcieli jako samorząd zadbać o te osoby tak, by nikt z osób obecnie zatrudnionych nie pozostał bez pracy i bez pomocy miasta – zapewnia Rafał Dąbrowski
Zadanie ma zostać zrealizowane w terminie do końca sierpnia 2025 roku, czyli „przenosiny” z będącej w naprawdę złym stanie technicznym „małej” Czwórki do nowoczesnej, bezpiecznej i położonej 3 minuty (!) drogi dalej nowej części „dużej” Czwórki mogłyby nastąpić najwcześniej od rozpoczęcia roku szkolnego 2025/2026.
Warto również dodać, że o planowanym połączeniu „małej” i „dużej” Czwórki od kilku lat informowani są przez dyrekcję rodzice pierwszaków, rozpoczynających naukę w szkole.
Decyzja o rozbudowie ZSP4 podyktowana jest także względami… demograficznymi. W 2023 roku na świat w Ostródzie przyszło o połowę (!) mniej dzieci niż w roku 2016. Niż demograficzny jest zauważalny już teraz, a za kilka lat dotknie nas z podwójną siłą. By nie musieć zamykać naszych szkół, by móc rozwijać edukację w mieście – musimy już teraz podejmować kroki, które realnie usprawnią szkolnictwo w mieście – podsumowuje Burmistrz
źródło: Do Ostródy

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.