RUSZYŁ REJESTR PEDOFILÓW

Rodzice będą mogli sprawdzić, czy okolica w której się mieszka, jest dla dziecka bezpieczna – mówi wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś odnosząc się do uruchomienia publicznego rejestru z danymi ok. 800 najgroźniejszych przestępców seksualnych.

Od 1 stycznia 2018 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości działa ogólnodostępna część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. W nim znajdują się nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Rejestr składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mają korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

W części ogólnodostępnej są imiona i nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie pedofilów, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem – których wyroki nie uległy zatarciu. Są tam też dane o miejscowościach, w jakich te osoby przebywają oraz o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa; o ewentualnej przerwie w karze czy warunkowym zwolnieniu skazanego.

Z tej części rejestru można korzystać bez konieczności logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Wiceminister sprawiedliwości wyjaśnił, że nazwiska i dane takich osób będą znajdowały się w rejestrze dopóki będą oni figurować w Krajowym Rejestrze Karnym, czyli do momentu zatarcia się przestępstwa.

 

1 comments

Sorki popieram ukazywanie zboczencow, gwalcicieli ale czy rodzina burmistrza Najmowicza , Bartlomiej W. Nie powinien byc na tej liscie ? Moze nie zostal skazany, a no wlasnie. Sprawiedliwosc ma byc po naszej stronie.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.