SAMORZĄDOWE PARTNERSTWO OSTRÓDZKO – CHIŃSKIE ???

Z pewnym niedowierzaniem i zdziwieniem przeczytaliśmy informację zamieszczoną na stronie powiatu o wizycie starosty ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego w Chinach. W delegacji nie zabrakło także wójta gminy Ostróda Bogusława Fijasa,a także prezesów Expo Mazury i ZUOK Rudno. Może jesteśmy niedowiarkami, ale jakoś trudno nam sobie wyobrazić realne korzyści dla powiatu z nawiązania partnerstwa z chińskim miastem Cixi. Mamy nadzieję, że nasi włodarze są bardziej przewidujący niż my i widzą rzeczywiste, a przede wszystkim realne możliwości współpracy, które przyniosą pożytek mieszkańcom powiatu ostródzkiego. Mamy nadzieję, że ewentualne partnerstwo nie stanie się tylko okazją do całkiem fajnego zwiedzania świata dla wybrańców.

Co wiemy o mieście Cixi? W porównaniu z Ostródą to olbrzym, mający około 1,5 mln mieszkańców, a wraz z obszarem Yuyao prawie 2,5 mln. Miasto jest nastawione na produkcję, w kilku dziedzinach jest liderem na świecie (m.in. w produkcji jednorazowych zapalniczek, przetwarzania węgorza, produkcji łożysk Microminiature i innych). Znajduje się także  w czołówce w wielu innych branżach. wyprodukowane tu produkty eksportowane są do ponad 190 krajów na świecie. Doskonałe uwarunkowania przemysłowe i zalety położenia sprawiają, że miastem zaczynają się interesować przedsiębiorstwa z pierwszej 500-tki największych na świecie. 

Jakie korzyści może odnieść nasz powiat i przede wszystkim jaką korzyść widzi taki gigant, jak Cixi we współpracy z naszym regionem?

Poniżej przedstawiamy informację o wizycie oraz w ilustracji treść samego porozumienia ze strony naszego powiatu:

Na zaproszenie Burmistrza Shi Huifanga w chińskim mieście Cixi leżącym w Prowincji Zheijang, w dniach 17-19 maja 2016 r., przebywała kilkuosobowa delegacja samorządowo-gospodarcza ze Starostą Ostródzkim Andrzejem Wiczkowskim na czele. W delegacji uczestniczyli ponadto – Prezes centrum kongresowo-targowego Expo Mazury (Arena Ostróda) Piotr Oraczewski, Wójt Gminy Ostróda – Bogusław Fijas i Leszek Rochowicz – Prezes Spółki ZUOK RUDNO.

Wizytę organizowała Strefa Przemysłowa Centrum Krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEEC) w celu nawiązania kontaktów gospodarczych i inwestycyjnych.
 
Miasto Cixi leży w specjalnym Obszarze Rozwoju Gospodarczego, w którym działa wiele korporacji gospodarczych o dużym potencjale inwestycyjnym (np. Benhai Investment). Delegacja odbyła kilka spotkań i rozmów z przedstawicielami biznesu, głównie z myślą o potencjalnych inwestycjach w naszym regionie, ale również z przedstawicielami tamtejszego „samorządu”. W wyniku rozmów i konsultacji doszło do podpisania porozumienia między Burmistrzem miasta Cixi i Starostą Ostródzkim, które zawiera intencje obu stron do zawarcia umowy partnerskiej.
Jeśli Rada Powiatu odniesie się pozytywnie do intencji wyrażonych w porozumieniu i podejmie stosowną uchwałę, w przyszłym roku może dojść do rewizyty przedstawicieli zarządu miasta Cixi i podpisania umowy partnerskiej. Byłby to dobry zwiastun w polsko-chińskich kontaktach samorządowych, przykład budowania euroazjatyckiego mostu gospodarczego i nadzieja na inwestycyjne ożywienie w powiecie ostródzkim w niedalekiej przyszłości.
Porozumienie

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.