Niektórzy Was na przestrzeni ostatnich miesięcy pytali o rozwój sieci 5G w Ostródzie, m.in o to, czy anteny znajdujące się na dachu przychodni już obsługują tę technologię. Otrzymaliśmy odpowiedzi z Urzędu Miasta i ze Szpitala.
Miasto poinformowało, że nie wydzierżawiało terenu pod budowę tego typu anten – Gmina Miejska Ostróda nie wydzierżawiała oraz nie sprzedawała gruntów pod budowę anten obsługujących sieć 5G i 4G. Nie posiadamy informacji o ewentualnych lokalizacjach tego typu anten – można było przeczytać w odpowiedzi od Małgorzaty Trzcińskiej reprezentującej Urząd.
Z kolei, jeśli chodzi o szpital, odpowiedzi udzielił nam Wojciech Paliński, główny specjalista ds. zarządzania i rozwoju szpitala w Ostródzie – Na to pytanie odpowiedzą jedynie operatorzy. Ewentualne pytania należy kierować do nich. My takiej wiedzy nie posiadamy. – poinformował.
Tak to na tę chwilę obecną wygląda. Niezorientowanych w temacie informujemy, że według wielu doniesień i badań fale radiowe wysyłane z anten obsługujących technologię 5G mogą być bardzo szkodliwe dla człowieka, a zwłaszcza dzieci. Niektóre kraje europejskiej zakazały instalowania tych anten (Belgia), inne się wstrzymują w celu dokładnego zbadania tematu (Szwajcaria). W Polsce Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja i wypuszcza przekaz mówiący o tym, że nie ma dowodów na szkodliwość fal 5G. Wdrożenie rzeczonej technologii ma kosztować Polskę 20 miliardów złotych. A prawdziwe pieniądze na jej funkcjonowaniu (jak zawsze w ostatnich latach) będą zarabiać zagraniczne korporacje.