140 ŻOŁNIERZY Z WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ BRYGADY ZŁOŻYŁO PRZYSIĘGĘ W MORĄGU

140 żołnierzy pierwszego batalionu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę w Parku Miejskim w Morągu.

Przysięgli stanąć w obronie kraju.

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej z Warmii i Mazur 22 kwietnia br., w obecności swoich najbliższych oraz kombatantów Armii Krajowej, wypowiedzieli słowa przysięgi, które rozpoczynają ich drogę służby wojskowej.

W uroczystej przysiędze, która obyła się w Parku Miejskim udział wziął także szef MON, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Podczas ceremonii minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że WOT stanowią piąty rodzaj polskich sił zbrojnych i są złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić swój wolny czas, by przygotować się do obrony ojczyzny.

– To wojska gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej, bardzo silnie związane tu, z województwem warmińsko-mazurskim, z poszczególnymi powiatami, z poszczególnymi gminami. Wojska, które doskonale znają teren i wojska, które stanowią doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych – zaznaczył minister.


– Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam – te słowa wypowiedzieli żołnierze. Przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Składającym przysięgę towarzyszyli ich koledzy, którzy od 3 marca 2018 roku równolegle realizowali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Po zakończeniu przysięgi, w koszarach 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej (4.WMBOT). W trakcie rozmów zapoznał się z postępami w zakresie budowy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym WOT i 4.WMBOT.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.