143. ROCZNICA OBJAWIEŃ MARYJNYCH W GIETRZWAŁDZIE

W Gietrzwałdzie odbyły się uroczystości 143. rocznicy objawień maryjnych. Jak co roku połączone są z archidiecezjalnymi dożynkami. Eucharystia na gietrzwałdzkich błoniach rozpoczęła się o godz. 11. Liturgię poprzedziła modlitwa różańcowa. Nabożeństwu przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. W uroczystościach uczestniczył Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Uroczystości w Gietrzwałdzie ze względu na epidemię koronawirusa odbywały w reżimie sanitarnym. Błonia gietrzwałdzkie w tym roku zostały dodatkowo podzielone na mniejsze podsektory dla pielgrzymów. Wszyscy uczestnicy musieli być zaopatrzeni w maseczki i płyny do dezynfekcji rąk, a także zachować bezpieczną odległość.

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom – 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Według przekazu wizjonerek, widziały one Maryję na klonie rosnącym nieopodal kościoła. Mówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej, co odczytano jako znak, ponieważ kraj znajdował się wówczas pod zaborami. Jeszcze w trakcie objawień Gietrzwałd stał się celem licznych pielgrzymek.

Obecnie liczbę wiernych odwiedzających sanktuarium w Gietrzwałdzie szacuje się na 300 tysięcy osób rocznie. Gietrzwałd jest jednym z kilkunastu na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

źródło: WMUW

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.