AWANSE I WYRÓŻNIENIA W PSP, ZDANIE I PRZEJĘCIE OBOWIĄZKÓW W JR-G OSTRÓDA

1 lipca odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zmiany dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Ostródzie oraz wręczenia awansów i wyróżnień funkcjonariuszom.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie bryg. Tomasz Ostrowski przywitał zaproszonych gości oraz rodziny strażaków. Na uroczystość przybyli:

  • Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Michał Kamieniecki
  • Wicestarosta Ostródzki Edmund Winnicki
  • Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz
  • przedstawiciel Wójta Gminy Ostróda Krzysztof Ruczyński – Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych
  • były dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Ostródzie st. kpt. w st. spocz. Konrad Krajewski

DSCF2183Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń resortowych i innych dla wyróżniających się strażaków. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył za ofiarność i profesjonalizm zawodowy asp. Grzegorza Bryndę Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali odpowiednio mł. asp. Piotr Czubak oraz sekc. Szymon Rynkiewicz. Komendant Wojewódzki PSP nadał pierwszy stopień w korpusie podoficerskim – sekcyjny- st. str. Karolowi Rogozińskiemu oraz st. str. Szymonowi Dreszlerowi.

Piątek 1 lipca był pierwszym dniem pracy mł. kpt. Damiana Ahamd, który po zakończeniu nauki w Szkole Głównej Służby Pożarniczej zasilił szeregi ostródzkiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Akt mianowania na stanowisko dowódca zastępu świeżo upieczony oficer odebrał z rąk Komendanta Powiatowego PSP w Ostródzie, który wręczył również awanse na wyższe stanowiska służbowe funkcjonariuszom:

  • naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego kpt. Rafał Napiórkowski
  • kierownik sekcji w sekcji kontrolno-rozpoznawczej st. kpt. Katarzyna Wiśniewska
  • specjalista w wydziale operacyjno-szkoleniowym mł. kpt. Łukasz Zaniewski
  • dowódca zastępu mł. asp. Łukasz Kowalski, mł. asp. Mateusz Pawlaczyk, mł. asp. Dawid Jurczak

DSCF2187Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród reprezentacji KP PSP Ostróda w sporcie pożarniczym, która po heroicznym boju zdobyła mistrzostwo województwa. Nagrody wręczyli bryg. Tomasz Ostrowski – Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie oraz w imieniu Starosty Ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego i swoim Wicestarosta Edmund Winnicki.

Głównym punktem zbiórki było zdanie obowiązków dowódcy JRG Ostróda przez mł. bryg. Piotra Żarkiewicza, który po ponad 30 latach pracy i służby przeszedł na zasłużoną emeryturę i przejęcia obowiązków dowódcy JRG Ostróda przez st. kpt Marcina Wiśniewskiego. Ceremonia miała podniosły charakter, dowódca zdający i przyjmujący obowiązki przyklękając na prawe kolano ucałowali Sztandar Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostródzie. Następnie mł. bryg Piotr Żarkiewicz złożył meldunek Komendantowi Powiatowemu PSP w Ostródzie o zdaniu obowiązków, a st. kpt Marcin Wiśniewski o przejęciu obowiązków.

DSCF2306Mł. bryg. Piotr Żarkiewicz z ochroną przeciwpożarową związany był od 1988 roku. Służbę w Zawodowej Straży Pożarnej rozpoczął na stanowisku pomocnika przodownika roty. Piotr Żarkiewicz przez lata wzorowej służby już w szeregach Państwowej Straży Pożarnej przeszedł niemal wszystkie szczeble w pionie operacyjnym. Był długoletnim dowódcą zmiany, wychowawcą i wzorem do naśladowania dla młodszych adeptów sztuki pożarniczej. W roku 2014 nie rozstając się z działaniami liniowymi w uznaniu, kompetencji i profesjonalizmu Komendant Powiatowy PSP w Ostródzie mianował st. kpt. Piotra Żarkiewicza na stanowisko Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostródzie. W styczniu 2015 roku st. kpt. Piotr Żarkiewicz objął dowództwo w ostródzkiej JRG. Za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Minister Spraw Wewnętrznych odznaczył mł. bryg. Piotra Żarkiewicza Srebrną i Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie przez kolejne lata za wzorowy wkład pracy odznaczał Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

St. kpt Marcin Wiśniewski służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w roku 2004 podejmując naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Po zakończeniu studiów i promocji oficerskiej w 2008 roku mł. kpt Wiśniewski podjął służbę w KP PSP Iława i następnie w KW PSP Olsztyn, by w końcu trafić do ostródzkiej komendy. Kapitan Wiśniewski zdobywał doświadczenie pracując na różnych szczeblach dowódczych, począwszy od dowódcy zastępu w JRG Morąg, służbę w wydziale operacyjno-szkoleniowym, gdzie pełnił funkcję naczelnika wydziału. Jest oficerem łącznikowy Międzynarodowego Modułu do Gaszenia Pożarów Lasów z Ziemi. Brał udział w wielu szkoleniach międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej. Kapitan Wiśniewski odznaczony został przez Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie Złotym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

tekst: G. Różański, zdjęcia: W. Oryl

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.