ĆWICZENIA WOJSKOWE NA DRODZEWOJEWÓDZKIEJ NR 604 W DNIACH 25-29 WRZEŚNIA

Od 25 do 29 września 2023 r. na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki odbędzie się wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604.

Ćwiczenie ROUTE 604  jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu  przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

Na DOL zadania lotnicze realizować będą samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22. Myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Zadania realizować będą nie tylko piloci ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC, a także WOT i ŻW.

25 września zadania realizować będzie 1 i 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 26 września działać będą załogi z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. 27 września DOL przejmą transportowce z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a 28 września piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia lotniczego.

Wbrew pozorom nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Drogowe Odcinki Lotniskowe powinny spełniać określone wymagania. Być drogą utwardzaną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Każdy taki odcinek ma po obydwu stronach poszerzenia tworzące miejsca postojowe, gdzie maszyny mogą być tankowane i uzbrajane.

***

Od 18 września do 3 października 2023 roku w związku z wojskowymi  ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości ok 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim będzie całkowicie zamknięty dla ruchu.

Dojazd do miejscowości na odcinku zamkniętej drogi będzie możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka, natomiast przejazd przez obszar pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki nie będzie możliwy.

Zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica – Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno – Wielbark.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.