DWA PODMIOTY Z NASZEGO POWIATU DOŁĄCZYŁY DO SIECI ”DZIEDZICTWO KULINARNE WARMIA MAZURY POWIŚLE

Cztery nowe podmioty uzyskały członkostwo w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle“ – taką decyzję podjął zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest ideą promującą produkcję i sprzedaż lokalnej i regionalnej żywności. Służyć ma spełnianiu życzeń konsumentów, zwiększaniu współpracy pomiędzy lokalnymi producentami żywności i restauracjami, a także wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy regionami członkowskimi.

Ważnym elementem rozwoju gospodarczego regionu jest również promowanie żywności do produkcji, której wykorzystywane są lokalne zasoby surowcowe. Obecnie do sieci należy 139 członków.
Lista podmiotów, które zostały przyjęte w poczet członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle:
1) Pałac Mortęgi Hotel & SPA, Mortęgi k. Lubawy;
2) Kozia Farma Złotna, Złotna k. Morąga;
3) Pasieka Miody Tolkmickie Mariusz Szempliński, Tolkmicko;
4) Gospodarstwo ogrodnicze Joanna Walkiewicz, Frygnowo k. Gierzwałdu.

Warmia Mazury Powiśle należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 2005 roku. Od tego czasu prężnie się rozwija i w chwili obecnej jest jedną z największych sieci w Europie i w Polsce.

Aktualna lista przedsiębiorstw i więcej informacji na temat sieci Dziedzictwa Kulinarnego znajduje się pod adresem: www.dziedzictwokulinarne.pl 

Więcej informacji o nowo przyjętych podmiotach:
1) Pałac Mortęgi Hotel & SPA, Mortęgi k. Lubawy

Warmia i Mazury to malowniczy region położony w północno-wschodniej Polsce. W zachodniej części tej zachwycającej krainy, słynącej z urokliwych zakątków i pięknej przyrody, położony jest Pałac Mortęgi. Tu, w otoczeniu natury, na rozległym terenie mieści się kompleks budynków, w tym XIX-wieczny pałac i liczne zabudowania folwarczne z XIV wieku, a także mini zoo, stajnie z krytą ujeżdżalnią oraz park w stylu angielskim z końca XIX wieku. Pałac Mortęgi to także hotel, gdzie można zatrzymać się w jednym z 50 pokoi i apartamentów. Te znajdujące się w Pałacu zostały urządzone w bogatym, szlacheckim stylu, a te zlokalizowane w Dworku i Oficynie, oferują bardziej nowoczesne, ale również urządzone ze smakiem wnętrza. Goście spragnieni relaksu odnajdą go w pałacowym SPA Magdaleny, oferującym zabiegi na ciało i twarz oraz masaże. Na kompleks SPA składają się trzy gabinety zabiegowe, pokój relaksu, sauny, łaźnia parowa oraz luksusowy basen.
Niezapomniane wrażenia kulinarne czekają na Gości w mortęskiej Restauracji Szlacheckiej. Serwowane tu dania są inspirowane nurtem slow food. Kuchnia bazuje na tradycji kulinarnej regionu i wykorzystuje najwyższej jakości składniki pozyskiwane od ekologicznych, lokalnych producentów. Pałac Mortęgi to nie tylko luksusowy hotel na Mazurach. Goście, poza komfortowym noclegiem, odnajdą tu także moc atrakcji. Amatorzy jazdy konnej znajdą tu dobrze przygotowane konie, padoki i krytą ujeżdżalnię, gdzie można zarówno stawiać pierwsze jeździeckie kroki lub szlifować zdobyte już umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów. Dzieci będą zachwycone mini zoo, gdzie mieszkają egzotyczne zwierzęta, a we wspomnianym wcześniej Domu Magdalenki, czekają na nie zabawy i zajęcia z animatorkami. Całość tworzy niezwykłą enklawę, gdzie historia prowadzi nieprzerwany dialog z nowoczesnością.

Pomysł przystąpienia do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle wypłynął od szefa kuchni – Pana Marcina Zakrzewskiego, który „od zawsze” stawia na lokalność serwowanych produktów, specjalizuje się w łączeniu kuchni staropolskiej, tradycyjnej w nowoczesnych aranżacjach smakowych. Pan Marcin startuje w licznych konkursach, m.in. zdobył laury za gęsinę przygotowywaną podczas Targów Hubertus w Ostródzie. W restauracyjnej kuchni pod jego okiem praktyki odbywają uczniowie pobliskich szkół gastronomicznych z Technikum Rolniczego z Ostródy czy też szkoła zawodowa
w Malinowie k. Działdowa. Sam szef kuchni brał udział w warsztatach i praktykach pod okiem Pana Jarosława Flisa, członka sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

W większości dań w menu wykorzystuje się produkty łatwo dostępne, najsilniej kojarzone
z regionem, oparte na lokalnych surowcach, w tym od innych członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego (m. in. ciasta z firmy Irmag z Lubawy, szynkę dojrzewającą z „Kalinówki” w Pietrzwałdzie, gęsinę). W podstawowej karcie znaleźć można zatem m.in.:
– Nóżki w galarecie z kiszonym ogórkiem, sosem chrzanowym i pajdą chleba,
– Borowiki smażone z szalotką, czosnkiem i świeżymi ziołami wyłożone na pieczywie,
– Sałatę dębową i rukolą z kozim serem, warzywami i sosem owocowym z musztardą francuską,
– Schab z kością z tłuczonymi ziemniakami i kapustą zasmażaną,
– Nogę z kaczki w sosie wiśniowym ze smażoną pietruszką i gruszką oraz zapiekanką ziemniaczaną,
– Sandacza z pęczakiem grzybowym w sosie kalafiorowym z sałatką z rukoli, szpinaku i pomidorów cherry,
– Mazurskiego okonia z chipsami ziemniaczanymi i panierowanym brokułem,
– Kartacze z omastą i kwaśną śmietaną,
– Owoce sezonowe zapiekane kruszonką z lodami waniliowymi.
Karta wzbogacana jest o comiesięczne wkładki tematyczne, w których znajdują się potrawy, charakterystyczne dla pory roku. Ich głównym składnikiem jest sezonowy produkt jak maliny, jagody czy grzyby leśne. Latem tego roku Goście mogą zamawiać np. pierogi z owocami, naleśniki z jagodami czy zupę grzybową na mortęski sposób, a także królika w sosie śmietanowym z młodym koperkiem, musem z batatów z ostrą papryczką i groszkiem cukrowym czy smażoną sielawę z patelni.
Coraz więcej Gości wybiera także z karty potrawy z ryb, hodowanych w miejscowym stawie – stąd w menu znaleźć można np. smażonego karpia lub karasia.

2) Kozia Farma Złotna, Złotna k. Morąga
Ekologiczne certyfikowane gospodarstwo rolne Kozia Farma Złotna we własnej serowarni wytwarza wyroby z mleka kóz hodowanych w gospodarstwie. Kozy żywione są ekologiczną paszą – począwszy od traw, przez siano, słomę i zboża. Prowadzone są w tzw. chowie otwartym: wychodzą na łąki same i wtedy kiedy chcą. Mają więc dużo swobody i dostępu do świeżego powietrza, co ma wpływ na jakość mleka. Bardzo ważne jest to, że mleko pozyskiwane jest na miejscu i przetwarzane natychmiast po udoju. Nie jest zlewane, transportowane z odległych miejsc.
Wszystkie produkty przerabiane są w zamkniętym cyklu z własnego surowca. W serowarni wytwarzane są wszystkie przetwory mleczne: jogurt, kefir, ricotta, twarożek oberlandzki, sery podpuszczkowe, sery wędzone, sery twarde dojrzewające i sery pleśniowe. Łącznie obecnie wytwarzanych jest ok 20 rodzajów sera. Certyfikacji podlegają wszystkie etapy produkcji: pola, zwierzęta i serowarnia. Wśród odbiorców serów są klienci indywidualni, sklepy, hotele, agroturystyki, restauracje.

Produkty:
Twarożek oberlandzki – aksamitny, śmietankowy, o kremowej konsystencji, jest specjalnością i dumą farmy. Powstaje z pełnotłustego, pasteryzowanego mleka koziego i zawiera jedynie kultury bakterii i podpuszczkę. Jest świetną propozycją na śniadanie: naturalnie na słodko z miodem, konfiturą lub naleśnikami albo wytrawnie np. polany oliwą z dodatkiem suszonej bazylii.
Ser solankowy – podpuszczkowy, moczony w solance nabiera lekko słonego smaku, przypominającego nieco fetę. Świetny do sałatek, pomidorów, także na ciepło do zapiekanek.

Ser wędzony Złotniak – to delikatnie solony ser o twardszej konsystencji wędzony przez 6 – 8 godzin w zimnym dymie olchowym, bukowym w temperaturze 30-40 stopni. Smakuje podobnie do popularnego oscypka, ale jest w 100 % z mleka koziego. Doskonały jako przekąska i na kanapki, także na ciepło – lekko roztopiony na patelni lub w piekarniku, z dodatkiem żurawiny, borówki czy innych półwytrawnych konfitur idealnie łączy się ze smakiem chlebowej grzanki.

Ser złotny dojrzały – najnowszy ser z Koziej Farmy, ma francuski rodowód. Jest to serek kwasowo – podpuszczkowy krótko dojrzewający typu charollais. Jego inspiracją był jesienny wyjazd organizowany przez Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych do alpejskiej Sabaudii na warsztaty serowarskie. Ma delikatny, lekko kwaskowy smak i daje się dobrze rozsmarować na chlebie. Jednak jeśli pozwoli się mu dojrzeć, pojawi się na nim lekko pomarszczona skórka, a smak nabierze głębi i wyrazistości. Wówczas najlepiej smakuje w towarzystwie dobrego czerwonego wina.

Kozia Farma ma już pierwsze sukcesy – na ogólnopolskim Festiwalu Święto Wina i Sera we Wrocławiu w 2014 r. – wygrały tutejsze sery w obu kategoriach: w konkursie serowarskim pierwsze miejsce zdobyły wędzony Złotniak, a w kategorii serów twarożkowych wygrał kozi Twarożek Oberlandzki.

Serowarnia działa w oparciu o przepisy Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków uznania działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.

Obecnie właściciele Koziej Farmy posiadają 140 kóz z ras: polska uszlachetniona, saaneńska, alpejska. Rocznie przerabia się tutaj ok 60 000 litrów mleka koziego. Certyfikat ekologiczny obejmuje następujące produkty: gryka, mleko kozie, siano z motylkowatymi, żywiec kozi. Certyfikowane są również kozie sery.

2) Pasieka Miody Tolkmickie Mariusz Szempliński, Tolkmicko
Pasieka leży na obrzeżach miasta Tolkmicka wśród parków krajobrazowych i rezerwatów: Rezerwat Przyrody Rzeki Stradanki, Park Krajobrazowy Wysoczyzna Elbląska, Rezerwat Przyrody Nowinka. Wszystkie są w zasięgu lotu pszczół pasieki. Pasieka stacjonuje większą część roku w pobliskim sadzie czereśniowym. Kolejnym pożytkiem jest rzepak oraz lipa, której w okolicznych lasach nie brakuje.
Miody jakie można zakupić w pasiece to głównie miód rzepakowy, wiosenny oraz lipowy.

3) Gospodarstwo ogrodnicze Joanna Walkiewicz, Frygnowo k. Gierzwałdu
Gospodarstwo ogrodnicze znajduje się w miejscowości Frygnowo na skraju Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich oraz w pobliżu pól grunwaldzkich. Gospodarstwo należy do systemu rolnictwo ekologiczne. Główną działalnością gospodarstwa jest produkcja warzyw gruntowych: ogórki, cukinia, dynia, pory, pomidory oraz truskawki. Truskawki dostępne są od maja do września dzięki uprawie pod osłonami. Gospodarstwo z roku na rok poszerza swoją ofertę warzyw. Dodatkowo w gospodarstwie hodowane są kozy mleczne oraz owce kamienieckie wpisane do zasobów genowych. Zwierzęta wypasają się na ekologicznych łąkach przy gospodarstwie.

Gospodarstwo Ogrodnicze Joanna Walkiewicz w swojej ofercie posiada:
-TRUSKAWKI- odmiany Honeya, Rumba, Magnum, Albion (grunt, osłony) od maja do września,
– OGÓRKI- odmiany Śremianin, Atomic,
– CUKINIA- odmiana Rhodos,
– DYNIA- Muscat de Provace, Bambino, Butterut, Alladin,
– PORY,
– POMIDORY- Kmicic, Baron, Malinowe,
– KOZIE MLEKO.

W gospodarstwie występują wszystkie etapy produkcji warzyw (od rozsady po sprzedaż). Warzywa oraz truskawki w sezonie dostarczane są do okolicznych hoteli, restauracji oraz agroturystyk m.in. Hotel dr. Irena Eris, Austeria, Restauracja z zielonym piecem oraz Stara Szkoła Wysoka Wieś oraz olsztyńskich hurtowni. Sprzedaż następuje również z poziomu gospodarstwa bezpośrednio do klientów indywidualnych.

1 comments

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.