DZIECI W POWIECIE OSTRÓDZKIM

Dzieci w powiecie ostródzkim – informacja prasowa przed Dniem Dziecka

Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego udostępnianych przez GUS, w powiecie ostródzkim mieszkało 16078 dzieci do 14 roku życia włącznie: 8211 chłopców oraz 7867 dziewczynek. Społeczność najmłodszych mieszkańców jest zróżnicowana i dynamicznie się rozwija, co stawia przed powiatem wyzwania związane z polityką prorodzinną oraz edukacyjną. Jak wyglądają konkretne statystyki, które warto przypomnieć z okazji Dnia Dziecka 2024?

Demografia dzieci w powiecie ostródzkim

Ostatnie dane dotyczące urodzeń w województwie warmińsko-mazurskim w Banku Danych Lokalnych GUS zostały opublikowane w lipcu 2023 roku. Według nich rok wcześniej urodziło się 9913 dzieci: 5065 chłopców i 4848 dziewczynek. Jak ma się ta liczba do danych z przeprowadzanego rok wcześniej spisu powszechnego? W samym powiecie ostródzkim było wówczas 16078 dzieci do 14 roku życia włącznie: 8211 chłopców oraz 7867 dziewczynek.

Dane dla poszczególnych grup wiekowych wyglądają następująco:

Źródło: BDL GUS

Co ciekawe, 4787 rodzin korzysta w naszym powiecie z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.

Infrastruktura opieki nad dziećmi w powiecie ostródzkim

Instytucje w powiecie ostródzkim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju. Na terenie powiatu znajduje się 10 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 323miejsc dla dzieci. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.

Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania. Według danych z BDL GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 roku w całym województwie warmińsko-mazurskim miało być zaledwie 271 niań. Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 745 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 82 w samym powiecie ostródzkim.

Opieka przedszkolna i edukacja

Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie ostródzkim znajduje się 30 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Edukację w szkołach podstawowych odbiera natomiast 8218 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 50.

Dzieci w powiecie ostródzkim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci w różnym wieku, co stawia przed powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko z okazji Dnia Dziecka!

Źródło: opracowane przez niania.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.