DZIKIE SKŁADOWISKO ETERNITU. BEZMYŚLNOŚĆ CZY LUDZKA GŁUPOTA?

W odległości 600m od granic administracyjnych Morąga, przy drodze woj. 527 w kierunku Olsztyna znaleźliśmy dzikie wysypisko materiałów niebezpiecznych, tj.eternitu.Natychmiast o znalezisku poinformowana została straż miejska z Morąga,która po przybyciu na miejsce wykonała dokumentację fotograficzną oraz rozpoczęła czynności mające na celu ustalenie miejsca pochodzenia eternitu i właściciela działki.

Z informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wiemy, że wszystkie nieruchomości pokryte eternitem zostały spisane w minionych latach, tak więc ze znalezieniem pochodzenia odpadu nie powinno być problemu.

Obecnie azbest (budulec eternitu) zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może ujawnić się nawet po wielu latach powodując nowotwory mogące rozwijać nawet kilkadziesiąt lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu. Corocznie z tego powodu na świecie umiera ok.100 tys. osób.

Całą sprawę będziemy monitorować, a o wynikach poinformujemy na forum.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.