GDZIE CHRZEST, TAM NADZIEJA

Pod hasłem ogólnopolskich obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski w niedzielę 5 czerwca mieszkańcy Ostródy uroczyście uczcili rocznicę chrztu księcia Polan Mieszka I. Program obchodów składał się z trzech części i miał na celu przypomnienie ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.

Uroczystąść rozpoczeła się mszą św. w kościele pw. NPNMP. Przewodniczył jej arcybiskup senior dr. Edmund Piszcz. NXF 1439 Ar5cybiskup SeniorW homilii arcybiskup skierował do zgromadzonych słowo Boże, w którym nawiązał do jubileuszu Chrztu Polski. Wskazał na krzyż, który stanął 1050 lat temu na polskiej ziemi jako nadzieja dla kształtującego się Narodu Polskiego i tworzącej się państwowości. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele: Senatu RP, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, lokalnych samorządów na czele z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Markiem Gustawem Brzezinem i Burmistrzem Ostródy Czesławem Najmowiczem. Licznie przybyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, ostródzkich instytucji oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych w asyście Jednostki Strzeleckiej JS 1013 w Ostródzie. Podczas uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego chrzcielnicę  otoczyła młodzież ostródzkich szkół przebrana za polskich świętych i błogosławionych na czele z Mieszkiem I i Dobrawą.

NXF 1465Po Mszy św. przed pomnikiem św. Jana Pawła II odbyła się krótka uroczystość zakopania kapsuły czasu, w której umieszczono plakat obchodów rocznicowych, „List do przyszłych pokoleń”, walory filatelistyczne opracowane i wydane przez Stowarzyszenia Sympatyków Filatelii Maltańskiej i wiele innych przedmiotów.

Następnie przy dobrej, słonecznej pogodzie do amfiteatru udał się barwny korowód polskich świętych i błogosławionych, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą pod kierunkiem Sławomira Oleczka.

W amfiteatrze odbyła się trzecia część jubileuszowych obchodów przy smacznej grochówce przygotowanej przez ostródzki PKPS. Przed korowodem uczestnicy uroczystości otrzymali jubileuszowe plakietki.

NXF 1598Podczas historycznego festynu, po prezentacji postaci świętych i błogosławionych, młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów wystawiła inscenizację chrztu Mieszka I i jego dworu. Następnie Chór „Bel Canto” z Olsztyna wykonał wiązankę pieśni patriotycznych i religijnych począwszy od „Bogurodzicy” aż do czasów nam współczesnych. Uczestnicy festynu zwiedzali stoiska historyczne przygotowane przez szkoły, gdzie bliżej zapoznawali się z postaciami świętych i błogosławionych i epoką, w której żyli. Każdy, kto zwiedził wszystkie stoiska historyczne, mógł zebrać komplet zakładek do książek z podobiznami świętych prezentowanych podczas ostródzkich obchodów.

Zwiedzano galerię prac plastycznych – pokłosie konkursu ogłoszonego z okazji obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Podczas festynu ogłoszono wyniki konkursu, a laureaci otrzymali statuetki z symbolem ostródzkich obchodów jubileuszowych.

NXF 1621 BiegiOdrębną część festynu stanowiły „Biegi Jubileuszowe” na dystansach 966 i 1050 metrów przeprowadzone na bulwarze Jeziora Drwęckiego. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, a trzy pierwsze miejsca w każdej konkurencji również nagradzane były statuetkami z symbolem ostródzkich obchodów jubileuszowych.

Ostródzianie mieli do dyspozycji stoisko Stowarzyszenia Sympatyków Filatelii Maltańskiej przy którym chętni otrzymywali walory filatelistyczne w postaci kart pocztowych i kopert z okolicznościowym nadrukiem i pieczęcią, a za drobną opłatą mogli je nawet wysłać do swoich bliskich czy znajomych w kraju i na całym świecie.

Przy innych stoiskach smakowano chleb na tataraku – ostródzką specjalność piekarniczą – z dodatkiem smalcu i NXF 1634ogórka, przy innych wyroby wędliniarskie, a po zaspokojeniu głodu na chętnych czekały wyroby cukiernicze w postaci wyśmienitych ciast i innych słodkich specjałów. Dla dzieci rozdawano cukierki i ciastka.

Program festynu realizował Janusz Jaworski ze Stowarzyszenia „Niezależni Ostródzianie” przy pomocy innych „niewidzialnych” członków Stowarzyszenia i wolontariuszy. Pogodny niedzielny wieczór wieńczył jubileuszowe uroczystości, a ich organizatorom pozwolił na odpoczynek i organizacyjne podsumowanie. Tego właśnie wieczoru otrzymałem jedyny sms o treści: „(…) Byłam na Mszy i jestem pod ogromnym wrażeniem przebiegu uroczystości. Wzruszenie i duma mnie nie opuszcza. Dziękuję”. Dla mnie wystarczył ten jeden sms!

NXF 1609 AktorzyCałość została zrealizowana przez Burmistrza Ostródy, Stowarzyszenie „Niezależni Ostródzianie”, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Centrum Kultury w Ostródzie.

Długo by pisać o wszystkich szczegółach programu. Składały się one na świąteczną całość, na jej kształt i przebieg. Jakby nie patrzeć, niezależnie od ocen i krytyki rocznicowego wydarzenia, za kolejne pięćdziesiąt lat następne już pokolenia ostródzian zorganizują w naszym mieście obchody jubileuszowe 1100-lecia Chrztu Polski włączając Ostródę do ogólnopolskich obchodów rocznicowych. Mamy taką nadzieję, bowiem – trawestując hasło obchodów jubileuszowych – NXF 1523gdzie jest obchodzona rocznica Chrztu Polski, tam jest nadzieja na kolejną realizację za następne 50 lat! W tym między innymi tkwi tajemnica trwania Narodu Polskiego i jego państwa.

Prymas Polski abp Wojciech Polak – niedawno zapytany przez katolickiego dziennikarza: dlaczego w Polsce tak mało jest organizowanych przez świeckich uroczystości związanych z jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski? – nie odpowiedział na tak postawione pytanie. I trudno się temu dziwić. Powiedział natomiast, że Kościół katolicki w Polsce organizuje wiele uroczystości związanych z tak ważną rocznicą.

Sądzę, że ostródzianie odpowiedzieli dziennikarzowi na jego pytanie.

Post scriptum:

Nie można pominąć ważnych szczegółów uroczystości, a mianowicie patronatu, który udzielili: J.E. ks. abp dr Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński oraz Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Serdecznie dziękujemy!

Mediom publicznym i niepublicznym również składamy słowa podziękowania za patronat medialny!

Należą się również szczególne słowa podziękowania sponsorom, bez których ostródzka uroczystość nie mogłaby być przeprowadzona według przyjętego przez organizatorów programu. Do grona sponsorów należeli: Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS) Zarząd Rejonowy w Ostródzie,  Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze PIEKARNIA PATRYK Krzysztof Bruzda, Wojciech Samujła s.c, Ciastkarnia ”Dana”, Zarząd Ostróda Yacht Sp. z o.o. Piotr Jasionowski i Mirosław Hajdukiewicz, GS „SCH” Ostróda, „JAWOR” Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe, „WALMIR” Hurtownia Rolno-Spożywcza, Zakład Wędliniarski Flis-Pol Jarosław Flis, Zakładów Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa Sp. z o.o. Ostróda, NetSystem, „Nodar” Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe.

Zbigniew Połoniewicz

Zdjecia: Romuald Aramowicz, archiwum organizatora

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.