HERB OSTRÓDY NA ALPEJSKICH SZCZYTACH – WŁADYSŁAW ZDOBYWCA

Władysław Sokołowski – pasjonat górskich wspinaczek i podróży postanowił się podzielić swoimi wrażeniami z mieszkańcami miasta. Była to ekscytująca wyprawa po Alpach z herbem Ostródy przy boku. Przeczytajcie tę krótką opowieść.

Aklimatyzacje zaplanowaliśmy we Włoszech w Alpach Graickich. Po długiej, monotonnej wspinaczce po lodowcu, zaskakującym eksponowanym wierzchołku Gran Paradiso (4061 m npm), którego zdobycie swoją drogą okazało się dla nas nie lada wyzwaniem… dowiadujemy się od napotkanych w schronisku Emanuele Vittorio (2735 m npm) Polaków, że z uwagi na topniejący lodowiec, skalne lawiny i krytyczne niebezpieczeństwo, droga na Mont Blanc została zamknięta.

Nadzieja zgasła po dotarciu do francuskiego Chamonix – otrzymujemy oficjalną informacje o odwołaniu nam noclegów w schronisku Tete i Gouter.

Nie poddajemy się. Burza mózgów i szybko wymyślamy plan B. Wracamy do Włoch i nieśmiało marzy nam się najpotężniejszy masyw górski w Alpach Penninskich – Monte Rosa. Okazuje się, że są wolne miejsca w schronisku Gnifetti położonym na 3647m npm. Zmęczenie na podejściu do schroniska z ciężkimi plecakami daje się nam już mocno we znaki. Poza tym trudniej oddycha się na tej wysokości, a i z zaśnięciem jest kłopot….

Jednakże spotkanie z Nimsdai Purja (nepalskim himalaista, który zdobył 14 ośmiotysięczników w nieco ponad sześć miesięcy ) utwierdza nas w przekonaniu, że wszystko jest możliwe gdy w plan angażuje się serce i umysł.

Z dużą pokorą i ostrożnością wspinamy się po lodowcu pełnym szczelin, który robi na nas niesamowite wrażenie. Jest w nas determinacja i odwaga… ale czujemy również siłę górskiego żywiołu… Są wreszcie łzy szczęścia… i ogromna radość.

Pan Władysław podczas opisywanych powyżej wojaży zdobył następujące szczyty w 7 dni:
Balmenhorn 4167 m npm,
Punta Gnifetti 4554 m npm,
Zugsteinspitze 4562 m npm
Niby zastępczo… ale to jest właśnie nasz Blanc!!!
Źródło: Miasto Ostróda
Nimsdai Purja i Władysław Sokołowski.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.