IDĄ WAKACJE. POLICJANCI ROZMAWIAJĄ Z UCZNIAMI O BEZPIECZEŃSTWIE. WAŻNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

24 czerwca dla dzieci i młodzieży rozpocznie się najprzyjemniejszy czas w roku – wakacje. Aby minęły szczęśliwie i bez przykrych wydarzeń należy właściwie zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczynami ryzykownych sytuacji.

Rodzice powinni wpajać im rozwagę i wyrabiać w nich odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Należy wspólnie przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze czy nad wodą. O tym wszystkim z dziećmi i rodzicami podczas przedwakacyjnych spotkań w szkołach rozmawiają ostródzcy policjanci.

Funkcjonariusze podczas spotkań w szkołach przypominają uczniom i rodzicom, jak zachowywać się nad wodą, na podwórku, czy w domu, jak korzystać z Internetu, aby wakacje dla wszystkich zakończyły się tak samo radośnie, jak się zaczęły. Przypomnijmy jeszcze raz podstawowe zasady:
Gdy dziecko wyjeżdża na obóz lub kolonię.

Zanim powierzymy obcym opiekę nad swoim dzieckiem sprawdźmy, czy będzie miało właściwą opiekę dydaktyczną i medyczną. Ustalmy firmę, która organizuje przedsięwzięcie i zorientujmy się, czy zatrudnia wychowawców z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Następnie ustalmy dokładny adres placówki, numer telefonu miejsca, w którym dziecko będzie wypoczywać. Możemy również sprawdzić, czy organizator posiada aktualne zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wypoczynku wydane przez kuratorium oświaty, co zgodnie z przepisami prawa jest niezbędne przy organizacji wypoczynku dla dzieci. Wymienione „zaświadczenie” świadczy, że obiekt kwalifikuje się do przyjęcia dzieci, czyli spełnia warunki sanitarne i przeciwpożarowe, a także, że zatrudniona kadra posiada odpowiednie kwalifikacje. O okazanie „zaświadczenia” można poprosić organizatora, lub samemu sprawdzić na stronie internetowej właściwego kuratorium oświaty („zaświadczenie” wydaje kuratorium na terenie, którego wypoczynek dzieci jest organizowany).

I jeszcze kilka uwag, dzięki którym Wasze dziecko będzie bardziej bezpieczne:

 • wyposażcie dziecko w wykaz zabranych przedmiotów (wartościowsze z nich oznaczcie  np. naszywając inicjały);
 • na kartce zapiszcie dziecku numery telefonów: do domu, do pracy, do dziadków i dokładny adres zamieszkania;
 • szczerze porozmawiajcie z dzieckiem o sytuacjach w jakich może się znaleźć. Powiedzcie  mu jak może sobie poradzić, gdyby napotkało jedną z nich, do kogo winno się zwrócić o pomoc.

Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić stan techniczny autokaru, którym będą podróżować dzieci. W tym celu można skontaktować się z policją.

Jeśli zabierasz dziecko w miejsca, gdzie jest dużo ludzi

100-45503Dzieci szczególnie małe potrafią się zgubić. Najczęściej ma to miejsce tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Kontrolujmy cały czas, czy dziecko jest w pobliżu. Najlepiej stale trzymajmy je za rękę. Na duże imprezy dobrze jest ubrać dziecko w charakterystyczne ubrania o jaskrawych kolorach. Jeżeli jednak zniknie, nie należy wpadać w panikę. Im spokojniej zaczniemy szukać, tym większe mamy szanse na szybsze znalezienie. Wcześniej przygotujmy dziecko na taką ewentualność i omówmy zasady postępowania. Skutecznym sposobem na odnalezienie jest powrót „po własnych śladach”. Ze starszymi dziećmi można ustalić miejsce i godzinę zbiórki. Jeżeli nie uda nam się samemu odnaleźć dziecka, należy natychmiast fakt ten zgłosić służbom porządkowym i Policji.

Wychodzisz do pracy, a dziecko zostaje samo w domu

Zdarza się, że dzieciom pozostawionym bez opieki pracujących rodziców przychodzą do głowy nie najlepsze pomysły. Dlatego też:

 1. Nauczcie swoje dziecko, aby podczas Waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia się z Wami;
 2. Ustalcie zasadę, że zawsze przed zaproszeniem kolegi i wpuszczeniem go do domu musicie wyrazić na to zgodę;
 3. Umówcie się, że dziecko będzie informowało Was o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw;
 4. Określcie zasięg terenu, po którym dziecko może się samodzielnie poruszać;
 5. Najlepiej wspólnie z dzieckiem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musicie wiedzieć jak, gdzie i z kim spędza czas).

Jeżeli zauważymy, że nasze pociechy zaczynają przynosić do domu różne rzeczy, nie bagatelizujmy tego. Nie ważne czy są to nowe, czy używane przedmioty, zawsze sprawdzajmy ich pochodzenie – szczególnie jeżeli są one wartościowe. Może się okazać, że nasze dziecko wpadło w tzw. złe towarzystwo i zaczęło dokonywać przestępstw. Im szybciej zareagujemy, tym bardziej rosną szanse na jego uratowanie. Zdarzyć się również może, że dziecko przyniesie do domu niewypał lub podobnie wyglądający przedmiot. W takiej sytuacji należy zachować spokój, w żadnym wypadku nie dotykać znaleziska, zamknąć pokój, by nikt nie miał do niego dostępu i natychmiast wezwać Policję.

Gdy dziecko korzysta z Internetu  

100-45504Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki. Pozwólmy dzieciom w sposób świadomy i bezpieczny korzystać z dóbr, jakie daje. Spróbujmy razem z znaleźć takie strony, które zainteresują nasze pociechy i nauczmy je bezpiecznie z nich korzystać. W Internecie można trafić zarówno na treści dobre, jak i szkodliwe. Pamiętajmy, że wszystkie są ogólnodostępne! Nie zawsze i nie wszystkie są zabezpieczone przed dziećmi, a udostępnianie części z nich niestety nie jest ścigane.

Internet  może być bezpieczny, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Przy korzystaniu z treści umieszczonych w Internecie zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem;
 • Nauczmy dzieci, że nie wszystkie informacje znalezione w Sieci są prawdziwe i wiarygodne;
 • Zawsze korzystajmy z programów antywirusowych;
 • Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania przy wykorzystywaniu treści internetowych;
 • Pamiętajmy, że dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania swoich danych. Ważne jest, aby dzieci podając takie informacje, zawsze uzyskały zgodę rodziców;
 • Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie rozmawiając o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Mówmy głośno o tym, że spotykanie się z nieznajomymi może okazać się bardzo niebezpieczne;
 • Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania wobec osób poznanych w Sieci
 • Monitorujmy strony odwiedzane przez dzieci.

Pamiętaj!!!
Jeśli natrafisz na treści, które według Ciebie są nielegalne koniecznie zgłoś to na policję. Dzięki takim reakcjom stanowczo wpłyniesz na likwidację nagannych zachowań.

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.