Kurz po walce mieszkańców Lubajn z ubojnią chcącą wybudować biogazownię jeszcze nie opadł. Tymczasem szykuje się kolejny konflikt, tym razem w kilku wsiach położonych w Gminie Małdyty. Ogrom inwestycji to jednak coś nieporównywalnego z biogazownią w Lubajnach.
Rozwiało wszelkie wątpliwości obwieszczenie Wójta Gminy Małdyty, Marcina Krajewskiego, który poinformował o przystąpieniu do procedury oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Obwieszczenie z dnia 14 sierpnia 2024 r. dotyczy inwestycji polegającej na budowie biometanowni oraz zespołu budynków inwentarskich do hodowli krów mlecznych. Z dokumentów wynika, że inwestorem jest firma BIONLG Sp. z o.o. z Warszawy.
Powstanie Komitetu Protestacyjnego „Okolica bez odoru”
Mieszkańcy gminy Małdyty oraz okolicznych miejscowości, w tym Wielki Dwór, Kreki, Koszajny i Połowite, zjednoczyli się, i w dniu 31 sierpnia 2024 r. w Koszajnach powołano Komitet Protestacyjny „Okolica bez odoru”. W skład tego komitetu weszły osoby stanowczo sprzeciwiające się planowanej budowie biometanowni oraz dużej farmy bydła. Komitet, zaniepokojony wpływem inwestycji na lokalne środowisko oraz jakość życia mieszkańców, zaplanował szereg działań mających na celu powstrzymanie realizacji tego projektu. W marcu 2024 roku złożono pierwszą petycję przeciwko tej inwestycji, którą podpisało już 200 osób. Obecnie wsparcie dla protestu znacznie się zwiększyło.
W petycji zwrócono uwagę na uciążliwe zapachy, które mogą rozprzestrzeniać się na duże odległości, wywołując problemy zdrowotne, takie jak depresja, zmęczenie, problemy oddechowe, czy alergie. Zgłoszono również obawy związane z plagą insektów i gryzoni, które mogą rozprzestrzeniać choroby, a także nieprzyjemny hałas, który będzie generowany przez ciąg technologiczny i wzmożony ruch ciężarówek. Mieszkańcy wyrazili też swoje zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza, które może negatywnie wpływać na zdrowie, oraz degradacją lokalnych dróg przez ciężki transport.
Ogrom Skali Inwestycji
Planowana biometanownia wraz z zespołem budynków inwentarskich ma zajmować powierzchnię przekraczającą 26 ha. Sama biometanownia będzie miała moc 5,0 MW, a farma ma przewidywać hodowlę ponad 6600 sztuk bydła. Te liczby pokazują, jak ogromne jest to przedsięwzięcie, co potęguje obawy mieszkańców.
Wnioski i Kolejne Kroki
Komitet Protestacyjny „Okolica bez odoru” zapowiada kontynuację swoich działań i apeluje do wszystkich mieszkańców, aby dołączyli do protestu. Obecnie prowadzone są działania mające na celu szerokie poinformowanie społeczności lokalnej oraz władz wojewódzkich o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą planowana inwestycja.
To dopiero początek
Sytuacja, którą obserwujemy jest niczym innym, jak elementem polityki unijnej, która dotuje chętnie i sowicie tego typu projekty. Chodzi o transformacje energetyczną i produkcji żywności. W zachodniej Europie biogazownie rosną jak grzyby po deszczu, a pomaga im w tym scentralizowana masowa produkcja żywności – czyli wielkie chlewnie bądź obory dostarczające ”paliwo”. Tym samym postępuje proces wygaszania tradycyjnej wsi, gdzie każdy coś hodował albo uprawiał i prowadzenie małych gospodarstw było opłacalne. Widzimy, że w Europie żywność w coraz większym stopniu produkują już wielkie koncerny. Inwestycja w Gminie Małdyty jest doskonałym przykładem w jakim kierunku zmierzamy – mają zostać już tylko wielcy.