KOLEJNY SUKCES KLINIKI ”BUDZIK”. WYBUDZONO 15 PACJENTA

Kolejny sukces olsztyńskiej kliniki ”Budzik dla dorosłych”, działającej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Ze śpiączki wybudzono właśnie 15. pacjenta. Do 2016 roku w Polsce brakowało miejsca, w którym prowadzona byłaby terapia dorosłych pacjentów w śpiączce, a jak pokazują statystyki rocznie około 4 tysięcy osób zapada w śpiączkę. Część pacjentów umiera, część się wybudza od razu, ale jest również ta część, która pozostaje w zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią.To właśnie z myślą o nich w 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie powstała klinika ”Budzik dla dorosłych”. Dziś klinika może dopisać do listy sukcesów kolejną pozycję. Wybudzony ze śpiączki został już 15 pacjent. To 51-latek z Gdańska, który zapadł w śpiączkę 4 miesiące temu po wypadku samochodowym.

– W tej chwili pacjent mówi, stawia pierwsze kroki, ma jeszcze zaburzenia pamięci, ale ta pamięć powoli będzie mu wracała. W ciągu miesiąca uda się do domu – poinformował na uwm.edu.pl, dr Łukasz Grabarczyk, kierownik kliniki „Budzik dla dorosłych”.

Olsztyński Budzik to jednak za mało. Jest tu tylko 8 łóżek, a oczekujących na przyjęcie aż 600 osób. Ma się to więc zmienić. Kolejna klinika ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Do życia powołają ją wspólnie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, mazowiecki Szpital Bródnowski oraz Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”. Klinika miałaby zacząć działać w 2022 roku, a ministerstwo sprawiedliwości ze specjalnego Funduszu Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel 40 mln złotych.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.