KONTROLE NA TARGOWISKACH W ZWIĄZKU Z PTASIĄ GRYPĄ

Wykryte w gminie Gietrzwałd ognisko ptasiej grypy spowodowało podjęcie działań kontrolnych i profilaktycznych. Kontrole związane z handlem drobiem na targowiskach przeprowadzają dzielnicowi wraz z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Wczoraj Dzisiaj ostródzcy dzielnicowi wspólnie z pracownikami inspektoratu weterynarii skontrolowali stragany i miejsca handlu żywą zwierzyną i ptactwem na miejskim targowisku w Ostródzie. Podczas kontroli sprawdzane były m.in. odpowiednie dokumenty potwierdzające identyfikację, rejestrację zwierząt, pochodzenie i świadectwa zdrowia.

Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi, pod warunkiem przestrzegania zasad higieny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakazane jest oferowanie do sprzedaży i zbywanie w każdy inny sposób ptaków takich jak: kur, gęsi, kaczek, przepiórek, perlic, gołębi, bażantów i kuropatw na targowiskach. Dotyczy to zasad bezpieczeństwa jakie zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu ograniczenia występowania ptasiej grypy.

Handel tymi zwierzętami, przemieszczanie i ich ubój mogą być prowadzone tylko pod warunkiem spełnienia wszystkich obowiązujących przepisów.

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.