Na czym polega praca leśnika? Ano między innymi na przygotowywaniu budek lęgowych do następnego sezonu rozrodczego u małych ptaków. Przygotowania ”ptasich domków” polegają głównie na ich czyszczeniu i naprawie.
Iwona Jóźwicka z Nadleśnictwa Olsztynek opowiada o całym procesie bardziej szczegółowo:
Późna jesień to idealny moment, by zadbać o budki lęgowe dla ptaków. O tej porze roku lęgi są już zakończone, więc można bezpiecznie przeprowadzić czyszczenie, nie obawiając się zakłócenia spokoju ich mieszkańców.
Dlaczego to takie ważne? Pozostawione w budkach resztki gniazd czy inne pozostałości stanowią doskonałe środowisko dla groźnych pasożytów, które mogą zagrażać ptakom. Ponadto nagromadzony materiał spłyca budkę, ułatwiając drapieżnikom dostęp do wnętrza. Czyszczenie i ewentualne naprawy są więc kluczowe dla zapewnienia ptakom bezpiecznego schronienia w kolejnym sezonie.
Pamiętajmy, że przed otwarciem budki zawsze warto upewnić się, czy nie mają one nowych lokatorów, takich jak orzesznice, myszy czy nietoperze. W takich przypadkach najlepiej zostawić budkę w spokoju. Jeśli jednak budka jest pusta, cała jej zawartość powinna zostać usunięta. Co najczęściej można w niej znaleźć? Mchy, sierść, pióra, skorupki jaj, liście, odchody, a nawet… żaby!
Z opowieści Pani Iwony wnioskujemy, że dla ludzi kochających przyrodę, praca leśnika musi być spełnieniem marzeń.
Foto: Adam Kędziora