”NASZ” MARSZAŁEK ROZMAWIAŁ ZE STRONĄ FRANCUSKĄ

Przedstawiciele samorządu Warmii i Mazur oraz departamentu Côtes d’Armor spotkali się, by omówić dotychczasową współpracę oraz ustalić plany na rok 2017.

Dyskusję poprowadził marszałek Gustaw Marek Brzezin. Na czele francuskiej delegacji stał Thibaut Guignard, wiceprzewodniczący rady departamentu Côtes d’Armor.

Coroczne spotkanie komitetu sterującego współpracy zdecentralizowanej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego i francuskiego departamentu Côtes d’Armor odbyło się w środę 15 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Komitet sterujący złożony z przedstawicieli partnerskich samorządów, organizacji pozarządowych i innych podmiotów zaangażowanych we współpracę powstał w 2009 roku.

Jego głównym celem jest przygotowanie harmonogramu, monitoring i ocena polsko-francuskich projektów realizowanych na Warmii i Mazurach oraz w Côtes d’Armor. Na spotkaniu podsumowano wspólne działania zrealizowane w minionym roku oraz omówiono plany na rok 2017.

W roku 2016 zrealizowano około 35 wspólnych inicjatyw, których bezpośrednimi i pośrednimi odbiorcami było około 10 tys. osób.

Porozumienie o współpracy pomiędzy samorządem województwa warmińsko-mazurskiego i radą generalną departamentu Côtes d’Armor zostało podpisane w 2000 roku. Dzięki zaangażowaniu obu regionów zrealizowano przez ten czas szereg projektów m.in. w obszarze kultury, sportu oraz kształcenia zawodowego, polityki społecznej czy aktywizacji obszarów wiejskich.

Wspólnie podejmowany wysiłek spotyka się z uznaniem władz centralnych we Francji i w Polsce, m.in. wśród ambasad obu krajów, czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Współpraca międzyregionalna Warmia i Mazury – Côtes d’Armor podawana jest często jako wzorcowy przykład współpracy samorządów z Polski i Francji.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.