SAMORZĄDY W HOŁDZIE OFIAROM UKRAIŃSKIEJ ZBRODNI LUDOBÓJCZEJ

W 81. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu, w Ostródzie i Brzydowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary bestialskich, nieludzkich mordów dokonanych przez ukraińską ludność cywilną oraz nacjonalistów z OUN-UPA na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wydarzenia te miały na celu oddanie hołdu zamordowanym Polakom oraz przypomnienie o konieczności pielęgnowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

Uroczystości w Ostródzie

W godzinach porannych, pod tablicą pamięci w Ostródzie, odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary. W ceremonii uczestniczyły władze Ostródy: Burmistrz Rafał Dąbrowski oraz Zastępca Burmistrza Cezary Wawrzyński, którzy wraz z delegacją Rady Miejskiej w składzie: Beata Horodyłowska, Julian Pawłowski, Leszek Potorski i Mariusz Bojarowski, złożyli kwiaty pod tablicą pamięci. Tablica, na której widnieje napis:

„W hołdzie Obywatelom Polskim, bestialsko pomordowanym na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA – społeczeństwo Ziemi Ostródzkiej.”

jest symbolicznym miejscem pamięci tych tragicznych wydarzeń.

Uroczystość była wyrazem hołdu oraz szacunku dla pamięci ofiar, a także przypomnieniem o konieczności pielęgnowania historii i pamięci o tych, którzy zginęli w wyniku brutalnych działań. Zgromadzeni uczestnicy oddali cześć i upamiętnili tragiczne wydarzenia, które pozostają bolesnym rozdziałem w historii Polski.

Cześć ich pamięci!

Uroczystości w Brzydowie

W Brzydowie, z okazji 81. rocznicy „krwawej niedzieli” na Wołyniu, odbyła się uroczysta msza święta w Kościele pw. Najświętszej Trójcy. 11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińcy i ich nazistowskie bojówki przeprowadzili skoordynowane ataki na około 150 polskich miejscowości, w brutalny sposób mordując ludność cywilną, głównie dzieci, kobiety i starców.

Po mszy świętej zebrani przeszli w procesji pod kamień z tablicą wołyńską, gdzie złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze. Wspominanie tych tragicznych wydarzeń i oddawanie hołdu ofiarom z 1943 roku jest niezwykle ważne.

Wspólne Przesłanie

Zarówno w Ostródzie, jak i w Brzydowie, uroczystości miały na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku oraz uczczenie pamięci ofiar. Były to chwile refleksji nad bolesną przeszłością oraz okazja do wspólnego zadumy i modlitwy.

Upamiętnienie ofiar zbrodni wołyńskiej jest nie tylko wyrazem szacunku dla przeszłości, ale również ważnym elementem budowania świadomości historycznej. Cześć ich pamięci!

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.