Na spotkaniu noworocznym przedstawicieli władz samorządowych i przedsiębiorców gościł hotel Miłomłyn Zdrój. Wśród osób zaproszonych był również przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie – Bogdan Bartnicki, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.
Burmistrz Miasta i Gminy Miłomłyn przedstawił inwestycje samorządu, zrealizowane ze środków własnych, jak i środków zewnętrznych. – Za najważniejsze przedsięwzięcie minionego roku uważam rozbudowę oczyszczalni ścieków, która kosztowała nas ponad cztery miliony złotych. Wykonaliśmy ją z własnych środków przy wykorzystaniu pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Istotne były również inwestycje związane z przebudową i naprawą dróg gminnych, modernizacją stacji uzdatniania wody w Miłomłynie i w Majdanach Wielkich, a także inwestycje w szkołach, takie jak wymiana systemu grzewczego oraz utworzenie punktu przedszkolnego w szkole podstawowej w Miłomłynie.
W zeszłym roku gmina pozyskała ponad milion złotych na zadania inwestycyjne, głównie w ramach środków unijnych, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Samorząd obecnie ubiega się o dodatkowe wsparcie finansowe na wykonanie II etapu rozbudowy oczyszczalni ścieków w Miłomłynie oraz budowę ścieżki rowerowej wzdłuż Kanału Elbląskiego. W planach jest też kolejny etap modernizacji stacji uzdatniania wody oraz urządzenie odcinka plaży i trasy leczenia spacerowego nad jeziorem Ilińsk w Miłomłynie.
W Urzędzie Miasta i Gminy Miłomłyn uruchomiono punkt obsługi przedsiębiorcy, gdzie informacje i niezbędne wsparcie w procesie inwestycyjnym znajdzie tu każdy, kto będzie chciał tu zainwestować lub rozwijać swoją działalność. Każdemu inwestorowi może zostać przydzielony manager projektu, który asystuje mu w niezbędnych procedurach administracyjnych i prawnych na poziomie gminy oraz oferuje szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji – poinformowała zebranych na spotkaniu Danuta Marciniak, kierownik referatu gospodarki przestrzennej i rozwoju lokalnego. Gmina uruchomiła na swojej stronie internetowej specjalną zakładkę „Invest in Miłomłyn”, która zawiera pełną ofertę gminy, z przydatnymi dla inwestora informacjami o gminie, odpowiedzi na pytania: dlaczego warto tu zainwestować i jakimi elementami wsparcia gmina dysponuje. Ponadto inwestor ma możliwość zapoznania się w niej z ofertą lokalizacyjną i kontaktami do osób, które będą z nim bezpośrednio współpracować. Gmina Miłomłyn, biorąca udział w projekcie „Standardy obsługi inwestora w samorządzie”, otrzymała prestiżowe wyróżnienie, tzw. certyfikat Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. w Warszawie za stronę internetową przyjazną dla inwestora.
Na terenie miasta i gminy Miłomłyn w 2017 roku funkcjonowało 244 przedsiębiorców, a 39 z nich podjęło się działalności gospodarczej po raz pierwszy.
W krajobrazie miłomłyńskiego biznesu na trwałe zapisały się już firmy METEC Sp. z o.o. oraz SONAROL Sp. j. Pierwsza z nich powiększyła swoje zasoby o budynek biurowo-produkcyjny i poszukuje obecnie dodatkowych 70 pracowników. Druga z nich przymierza się do takich inwestycji budowlanych.
Ofertę współpracy w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych dla przedsiębiorców ma Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Atut” z Ostródy. – Proponujemy również doradztwo, pożyczki oraz poręczenia kredytów i pożyczek – mówiła Ewa Korpusik, Zastępca Prezesa Zarządu.
Spotkanie zakończyło się degustacją wyrobów Zakładu Wędliniarskiego „FLIS-POL” z Miłomłyna, który jest członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Warmia, Mazury, Powiśle”. Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest znakiem potwierdzającym jakość innowacyjnej i tradycyjnej żywności, która promuje tradycje regionu. Przedsiębiorstwo było już wielokrotnie nagradzane w ogólnopolskich i regionalnych konkursach na najlepszy produkt żywnościowy. Ostatnio FLIS-POL otrzymał wyróżnienie podczas Toruńskiego Festiwalu Smaków za polędwicę w rozmarynie.
UM Miłomłyn