MORĄG NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU

Już po raz trzeci Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „ NIE-ZWYKŁE DZIECI” w Morągu, wzięło udział w odbywającym się corocznie 2 kwietnia Światowym Dniu Wiedzy na Temat Autyzmu „ Na Niebiesko dla Autyzmu”.

Po raz drugi z tej okazji morąski basen został punktualnie o godzinie 20:00 podświetlony na niebiesko. Zadanie finansowane z budżetu Gminy Morąg spotkało się z ogromnym zainteresowaniem społeczności.

Obchody mają zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem oraz ich najniżsi . Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych .Osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im takie same prawa człowieka i podstawowe wolności.”Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy,by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem-jest to ich prawo przyrodzone”- powiedział w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon

Zaświeć sie na niebiesko (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. Więcej na www.lightitupblue.org.

Autyzm to nie choroba.  To zaburzenie. Autyzmem nie można się zarazić. Nie odsuwajmy od siebie osób autystycznych i ich rodzin, nie izolujmy ich.

Przemysław Kubiak

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.