NOWI OFICEROWIE-TERYTORIALSI Z WARMII I MAZUR

„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie” – tak brzmi początek roty, którą wypowiadają żołnierze stający się oficerami. Niedawno, po ukończeniu kursu „Agrykola”, do tego grona dołączyło dziewięciu żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Teraz obejmą oni nowe stanowiska w swoich macierzystych batalionach, m.in. w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Ełku i Braniewie. 

Uroczysta promocja oficerska odbyła się przed kilkoma dniami na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Stopień podporucznika otrzymało łącznie ponad 200 żołnierzy, spośród których blisko 60 to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówią świeżo upieczeni oficerowie, to nie był zwyczajny awans, to także ogromny zaszczyt. -Był to czas pełen uniesień, wzruszeń a przede wszystkim dumy z tego w jakim miejscu się znaleźliśmy. Przed nami wiele lat ciężkiej pracy w kształtowaniu siebie i swoich żołnierzy – podsumował po ślubowaniu ppor. Jakub z 4 W-MBOT.

Uzyskanie stopnia oficerskiego oznacza objęcie nowych obowiązków, najczęściej związanych z dowodzeniem. -Oficer musi umieć odpowiednio podejść do ludzi, być wzorem na wielu płaszczyznach, w zakresie wiedzy wojskowej, sprawności fizycznej i w umiejętności podejmowania ważnych decyzji – mówił po złożeniu ślubowania ppor. Rafał.

Kurs oficerski „Agrykola” to szkolenie dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. To forma służby, która pozwala na łączenie aktywności wojskowej z życiem zawodowym, także w przypadku oficerów. -Kurs był dla mnie sprawdzianem mojej determinacji, pokory, umiejętności pogodzenia życia rodzinnego i służby w wojsku – mówiła ppor. Helena.

-Gdy w 2019 roku składałam przysięgę wojskową, nie spodziewałam się, że cztery lata później będę składać ślubowanie w tak szczególnym miejscu, jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza – wspominała oficer Wojska Polskiego.

-Zostanie oficerem Wojska Polskiego było jednym z celów postawionych samej sobie z momentem rozpoczęcia Terytorialnej Służby Wojskowej – podkreśliła promowana ppor.  Magdalena.

Kurs oficerski „Agrykola” nawiązuje do konspiracyjnego szkolenia o tej samej nazwie, które było organizowane podczas II wojny światowej przez Armię Krajową. O udział w kursie mogą ubiegać się żołnierze, którzy posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia. Nie mogą być karani, muszą też pozytywnie przejść test sprawności fizycznej.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.