NOWI ŻOŁNIERZE W SZEREGACH. 4W-MBOT ROŚNIE W SIŁĘ

NOWI ŻOŁNIERZE W SZEREGACH. 4W-MBOT ROŚNIE W SIŁĘ

Szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się dzięki dwóm kolejnym przyjęciom ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W  Braniewie 28 czerwca nowi żołnierze rozpoczęli szkolenie podstawowe. Następnego dnia w Olsztynie (29 czerwiec) mundury założyły osoby, które już wcześniej miały kontakt z  wojskiem. Łącznie w szeregi największej brygady OT wstąpiło ponad 130 ochotników z  Warmii i Mazur.

16-dniowe szkolenie podstawowe w Braniewie to część programu “Wakacje z WOT”. Wojskowego rzemiosła uczy się około 100 osób, które po jego ukończeniu złożą przysięgę i staną się pełnoprawnymi żołnierzami. Największa ich część to oczywiście uczniowie, ale ochotnicy reprezentują szeroki przekrój zawodów i dróg życiowych. Są wśród nich osoby, które wiążą swoją przyszłość wyłącznie z wojskiem, a także ci, którzy służbę chcą godzić z pracą w sektorze cywilnym. Szkolenie zakończy się egzaminem, tzw. pętlą taktyczną. Po niej nowi żołnierze 13 lipca złożą przysięgę wojskową i tym samym zostaną oni żołnierzami Wojska Polskiego.

Jej złożenie mają już za sobą żołnierze, którzy rozpoczęli w Olsztynie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Jego celem jest wdrożenie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej osób, które służyły wcześniej w Siłach Zbrojnych. Żołnierzami, którzy postanowili ponownie założyć mundur kierują różne motywacje, wśród nich najważniejsze to patriotyzm i chęć bycia w ciągłej gotowości do obrony Ojczyzny. Wśród ochotników nie brak także tych, którzy są ustabilizowani zawodowo, ale jednocześnie chcą być żołnierzami. Służba w WOT daje im taką możliwość.

Po ukończeniu szkolenia obowiązkiem nowych żołnierzy będzie stawianie się na comiesięcznych ćwiczeniach weekendowych i raz do roku na dłuższym szkoleniu zintegrowanym.

– Zanim się przyjęłam do pracy, uzgodniłam sobie z moją szefową, że potrzebuję weekendów i dwóch tygodni w roku wolnych i podzielę to sobie – mówiła szer. Katarzyna

Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają służyć blisko miejsca zamieszkania. Skorzystał z  tego szer. Łukasz, który wcześniej miał możliwość pełnienia służby daleko od domu, ale nie mógł pozwolić sobie na przeprowadzkę.

– Nie dostałem się do Olsztyna, dostałem inne propozycje, ale nie chciałbym wyjeżdżać z  miasta w tym momencie, WOT jest najlepszą sytuacją dla mnie, bo ćwiczy się w weekend, na miejscu i nie koliduje to z moimi innymi sprawami – mówił podczas pierwszego dnia szkolenia.

Zainicjowany w 2019 roku projekt „Wakacje z WOT” cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również na Warmii i Mazurach. Szkolenie w letniej przerwie od nauki przygotowane przez Wojska Obrony Terytorialnej skierowane jest przede wszystkim do ludzi stawiających pierwsze kroki w dorosłym życiu. Wstępując do WOT mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie, jednocześnie w sposób aktywny spędzić czas wolny od nauki w  koszarach. W okresie tym wyzwanie podjąć mogą także rodzice, nauczyciele oraz wszyscy chętni spełniający wymogi formalne, którzy chcą dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej zaplanowała dwa terminy szkolenia podstawowego w projekcie „Wakacje z WOT”. Pierwsze szkolenie właśnie trwa, natomiast drugie odbędzie się w terminie 16-31 sierpnia w Giżycku. Żołnierze zasilą bataliony 4W-MBOT w  Olsztynie, Braniewie, Giżycku, Morągu i Ełku.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

4W-MBOT liczy już ponad 3, 5 tys. żołnierzy i jest najliczniejszym oddziałem tego rodzaju sił zbrojnych. Za wyjątkowe zaangażowanie w służbie Ojczyźnie w 2022 roku 4W-MBOT została uhonorowana tytułem Przodującego Oddziału Wojska Polskiego.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.