ODSŁONILI POMNIK UPAMIĘTNIAJĄCY BEZWZGLĘDNY MORD WOŁYŃSKI

Organizatorem wydarzenia był samorząd gminy Ostróda na czele z wójtem Bogusławem Fijasem, natomiast patronem Oddział IPN w Gdańsku. Uroczystość odbyła się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich barbarzyńców na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniu 10 lipca br. Brzydowie została odsłonięta tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Uroczystości poprzedziła Msza święta w której kazanie wygłosił ks. prałat Roman Wiśniowiecki. Po Mszy uroczysta procesja ruszyła pod kamień z tablicą wołyńską. Po złożeniu kwiatów nastąpiła część zorganizowana w Szkole Podstawowej w Brzydowie. Tam wszystkich gości powitał wójt gminy Ostróda – Bogusław Fijas.

W dalszej części wydarzenia wstęp historyczny wygłosiła Katarzyna Osowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Przypomniała, że w tym roku, tak jak 78 lat temu, 11 lipca przypadał w niedzielę. Wspomniała także o tym, że Polska wciąż ma zakaz ekshumacji i pochowania po chrześcijańsku naszych bliskich. Podkreśliła fakt, że najważniejsza jest edukacja młodzieży, dlatego takie przedsięwzięcia jak to dzisiejsze jest szczególnie ważne, bo w uroczystości brali udział uczniowie szkoły, kolejne pokolenie, które będzie pamiętało, co stało się na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W uroczystościach brały również udział rodziny wołyńskie, sami świadkowie wydarzenia.

Dyrektor Szkoły – Beata Kucharczuk – przygotowała wystawę złożoną ze zdjęć z Wołynia, którą otworzyła Katarzyna Osowska wspólnie z wójtem gminy Ostróda i ks. Romanem Wiśniowieckim.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.