Rolnicy, jako jedna z ostatnich ostałych grup zawodowych, pokazują swoje zjednoczenie. 20 lutego odbędzie się ogólnopolski protest, który będzie polegał głównie na blokowaniu dróg. We wtorek, w naszych okolicach, zostanie zablokowana S7 w okolicy Elbląga, centrum Olsztyna i Dobre Miasto. Miejcie to na uwadze i prosimy o wyrozumiałość dla protestujących – oni robią to w interesie nas wszystkich.
Ten akt desperacji wynika głównie ze zdrady jakiej dopuszcza się Państwo, które w żaden sposób (przynajmniej do tej pory) nie broni interesów Narodu. Polskie instytucje państwowe nie sprzeciwiają się masowemu wjazdowi niezweryfikowanych i nieoclonych produktów spożywczych z Ukrainy, które korporacje działające na terenie kraju chętnie kupują po niższej cenie. Tymczasem protestujący rolnicy ujawnili całe wagony zgniłego i zanieczyszczonego zboża pochodzącego z ukraińskich, oligarchicznych gospodarstw.
Do tej sytuacji doprowadziła też decyzja Unii Europejskiej, to właśnie ona wydała decyzję o bezcłowym handlu z Ukrainą, wystawiając do wiatru europejskich rolników. Tak więc, sytuacja producentów żywności jest nie do pozazdroszczenia – są w ścisku, atakowani są ze wschodu i zachodu.
Do tego jeszcze dochodzą kolejne przepisy wprowadzone przez Unię, które znacznie utrudniają osiąganie opłacalności na prowadzeniu upraw i hodowli.
Poniżej mapa protestów (20.02.24), a jeszcze niżej lista postulatów rolników:
Rolnicy domagają się zmian w przepisach dotyczących różnych obszarów ich działalności. Oto główne postulaty:
- Odstępstwo od norm GAEC 7 i GAEC 8: Rolnicy chcą możliwości zmiany Planów Strategicznych WPR, co pozwoliłoby na uniknięcie konieczności stosowania w płodozmianie trzech upraw oraz ugorowania 4% powierzchni gruntów w gospodarstwach powyżej 10 ha.
- Jednoznaczne przepisy wsparcia bezpośredniego: Wprowadzenie przejrzystych i trwałych przepisów dotyczących systemów wsparcia bezpośredniego na kolejne lata, w tym zasad realizacji ekoschematów.
- Określenie stawek dopłat ekochematowych: Wymóg jak najszybszego określenia stawek dopłat ekochematowych, które powinny być zbliżone do tych przedstawionych rolnikom przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na początku 2023 roku.
- Przyśpieszenie obsługi wniosków o wypłatę płatności bezpośrednich: Wniosek o szybsze zakończenie obsługi wniosków o wypłatę płatności bezpośrednich za 2023 rok oraz przywrócenie terminu rozpatrzenia tych spraw do końca lutego roku następującego po roku złożenia wniosków.
- Wyrównanie poziomu dopłat w całej UE: Wprowadzenie w Unii Europejskiej jednolitych dopłat do ha podstawowej produkcji finansowanych z budżetu UE.
- Odstąpienie od kar za niespełnienie warunków związanych z ekoschematami: Czasowe odstąpienie od kar za niespełnienie warunków związanych z ekoschematami oraz zasad warunkowości.
- Polski Terminal Zbożowy pod kontrolą polskich producentów: Sprzeciw wobec wydzierżawiania portów Polski innym państwom, szczególnie gdy ogranicza to dostęp dla polskich rolników i handlowców.
- System walki z suszą w rolnictwie: Wdrożenie krajowego systemu walki z niekorzystnymi skutkami suszy rolniczej oraz wprowadzenie systemu wyliczania strat suszowych opartego o lokalne komisje szacujące straty.
- Kontrola ilości i jakości importowanych płodów rolnych: Kontynuacja polityki związanej z kontrolą ilości i jakości importowanych płodów rolnych, by uniknąć zalewania polskich rynków tanimi produktami z rynków wschodnich.
- Regulacje dotyczące dzierżaw Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa: Wprowadzenie systemowych regulacji, aby grunty rolne były faktycznie przekazywane do dzierżawy rolnikom posiadającym potencjał rozwojowy gospodarstwa.
- Dopłaty dla rolników w przypadku wahania cen płodów rolnych: Wprowadzenie stałego systemu dopłat dla rolników w przypadku znacznego obniżenia cen płodów rolnych na rynkach.
- Wsparcie sektora hodowli zwierząt inwentarskich: Zapewnienie wsparcia dla sektora hodowli zwierząt inwentarskich w celu dostosowania do zmieniających się warunków dobrostanowych oraz zachęcenie do kontynuacji produkcji w sytuacjach dużych wahań rynkowych.
- Wsparcie dla lokalnych podmiotów skupujących płody rolne: Inwestycje w zwiększenie potencjału przechowalniczego i możliwości skupowe lokalnych podmiotów, aby uniknąć przestojów w skupie wynikających z braku infrastruktury technicznej.
- Rewaloryzacja kwot związanych z akcyzą za paliwo rolnicze: Podniesienie kwot związanych z akcyzą za paliwo rolnicze oraz zwiększenie dopłat do materiału siewnego i kosztów siewu zbóż.
- Zwiększenie limitu pomocy de minimis: Podwyższenie limitu pomocy de minimis w rolnictwie oraz wsparcia krajowego w postaci kredytów preferencyjnych na zakup gruntów i inwestycje w gospodarstwach.
- Zmiany w założeniach „Zielonego Ładu”: Dostosowanie założeń „Zielonego Ładu” do bieżącej sytuacji rolników i uwzględnienie w nich sytuacji kryzysowych.
- Wsparcie dla sektora produkcji tytoniu: Wystosowanie stanowczego stanowiska w sprawie produkcji tytoniu w UE, aby uniknąć zakazu uprawy tytoniu.
- Kary za wprowadzanie nieprzebadanego zboża: Wprowadzenie kar za wprowadzanie do obrotu żywności i pasz pochodzących z nieprzebadanego zboża oraz przeznaczenie środków na pomoc polskim producentom.
- Cła na import produktów rolnych spoza UE: Wprowadzenie ceł zaporowych na import produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.
Foto: PAP