OPERACJA CZYSTA RZEKA

Młodzieżowa Rada Miasta Ostróda w ramach ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka w Ostródzie 2023 posprzątała Pierwszy Park Collisa – zielony zalesiony teren pomiędzy ulicami Składową, Grunwaldzką, halami targowymi Arena a trasą S7.

Do sprzątania dołączyli mieszkańcy i mieszkanki Ostródy oraz grupa wolontariuszy i wolontariuszek z firmy OSI. Młodzieżowa Rada Miasta zrzesza przedstawicieli i przedstawicielki ostródzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

„To nasza pierwsza akcja. Cieszę się, że udało nam się zaangażować aż tyle osób i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Przyznam, że nie było to łatwe zadanie, ponieważ jest to duży teren i jest tam mnóstwo śmieci – opony, butelki, lodówki, meble, plastik i cała masa drobnicy. Zaczęliśmy od strony ulicy Grunwaldzkiej a skończyliśmy przy ulicy Składowej, gdzie czekał na nas podstawiony przez firmę KOMA kontener. To straszne jak bezrefleksyjnie ludzie postępują ze swoim otoczeniem. Nie udało nam się zebrać wszystkiego. Szczególnie w tej drugiej części, więc możliwe, że niedługo jeszcze tam wrócimy. W imieniu rady dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w tej akcji. Wspólnie zrobiliśmy coś dobrego dla naszego miasta i naszej planety” – mówi Beniamin Krawczyk, przewodniczący młodzieżowej rady.

Pierwszy Park Collisa prawdopodobnie powstał pod koniec XIX – na początku XX wieku. Jego powstanie przypisuje się rajcy miejskiemu Collisowi, który w owym czasie prawdopodobnie był właścicielem znajdującego się tam folwarku. Dostępne materiały jednoznacznie nie potwierdzają tego faktu jak i samej historii powstania parku. Jeszcze do lat 70-tych XX wieku tereny dzisiejszego Zajezierza nazywane były Koliszewo.

„Wraz z młodzieżą postanowiliśmy zając się tym terenem, ponieważ jest on mało znany mieszkańcom Ostródy. Chcieliśmy zwrócić na niego uwagę. A jest to miejsce wyjątkowe zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Tak duży teren zielony w centrum miasta, dodatkowo w pobliżu trasy szybkiego ruchu to naturalny pochłaniacz spalin, dwutlenku węgla, producent tlenu i naturalny rezerwuar wody. Uważam, że należy podjąć wszelkie możliwe działania by przywrócić go miastu i jego mieszkańcom. To przepięknie ukształtowany teren, który jeszcze nosi ślady dawnej świetności. Teraz jest zaniedbany, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. Jestem też bardzo dumna z naszych młodziaków. Wykonali kawał ciężkiej i bardzo pożytecznej pracy. Są zaangażowani i pełni chęci do działania, więc na pewno będzie jeszcze o nich głośno.” – Agnieszka Karłowicz, radna Rady Miejskiej w Ostródzie, animatorka młodzieżowej rady.

W ramach „Operacji Czysta Rzeka w Ostródzie 2023” podobne akcje odbyły się w innych częściach miasta:

Bagienku przy ul. Pionierskiej – Stowarzyszenie Ekipa z Bagien

Nad jez. Drwęckim przy moście kolejowym – Morsy Ostróda Klub Zmarzlak

Na Skarpie przy ul. Kolejowej – mieszkańcy ulicy Kolejowej

Błonia nad Drwęcą przy ul. Mazurskiej – uczniowie ZSZ im. S. Petofi

Ostróda Camp przy ul. Plebiscytowej.

Całą akcję koordynowało ostródzkie Stowarzyszenie M14STO i Artur Munje przy wsparciu Powiatu Ostródzkiego i firmy KOMA.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.