OSTRÓDOLOGIA – NOWE WYDARZENIE CYKLICZNE. NA PLUS?

Jako mieszkańcy miasta często wypatrujemy nowych konceptów, nowych wydarzeń, które zadomowią się na dłużej w życiu społecznym, ponieważ kiedy takie inicjatywy zdobywają uznanie mieszkańców, posuwają miasto do przodu i tworzą nowe tradycje. Gdy zaś brakuje świeżych pomysłów, odnosimy wrażenie, że niewiele się zmienia, a dotychczasowe, nawet wartościowe inicjatywy, stają się niezauważalne. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że ten nowy koncept – Ostródologia – polegający na organizacji serii wydarzeń promujących lokalny patriotyzm, przyjął się bardzo dobrze.

Miłość do rodzinnego miasta można zaszczepiać na wiele sposobów – najlepiej jednak przez działanie. Właśnie temu służyć ma „Ostródologia” – nowa inicjatywa społeczna zainicjowana przez burmistrza Rafała Dąbrowskiego, która od 2 do 6 czerwca objęła ostródzkie szkoły ponadpodstawowe serią działań pod wspólnym hasłem lokalnego patriotyzmu.

Działo się.

W poniedziałek uczniowie rozpoczęli przygodę z „Ostródologią” od spotkania z miejską legendą – o smoku z herbu Ostródy, opowiedzianą przez burmistrza w murach zamku. Nie była to jedyna podróż do przeszłości – uczestnicy odwiedzili Muzeum w Ostródzie, Centrum Kultury oraz poznawali podstawy regionalnej gwary i tradycyjnego rzemiosła, m.in. poprzez warsztaty czerpania papieru.

Burmistrz przeczytał dzieciom legendę o smoku i św. Jerzym.

Wtorek przebiegł pod znakiem rywalizacji – tej fizycznej i tej intelektualnej. Na stadionie lekkoatletycznym rozegrano ponad 40 konkurencji sportowych, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się Dyktando Ostródzkie – sprawdzian nie tylko z ortografii, ale też znajomości lokalnych realiów.

Sport zawsze był częścią tożsamości miasta.

Środa i czwartek upłynęły na dalszym poznawaniu miasta od nieoczywistej strony. Dzieciaki odwiedzały lokalne instytucje kultury i rekreacji, a jednym z najciekawszych punktów programu okazały się zawody wędkarskie nad Jeziorem Drwęckim. Pod okiem doświadczonego wędkarza Darka Gergoli uczniowie złowili blisko 20 kilogramów ryb, które – zgodnie z zasadami – wróciły do wody. Równolegle zaprezentowano im profesjonalny sprzęt do połowów i opowiedziano o lokalnych tradycjach związanych z rybołówstwem.

Przykład zajęć Ostródologii – korzystanie z zasobów mazurskich jezior, czyli wędkowanie.

Finał nastąpił w piątek – w formie barwnej i głośnej Parady Smoków, która przeszła ulicami miasta z Placu Tysiąclecia do Amfiteatru. Każda szkoła przygotowała własnego smoka – niektóre kilkumetrowe, wykonane z ogromną pomysłowością. Jury na miejscu wybrało najpiękniejsze prace, a ich autorzy otrzymali nagrody, podobnie jak zwycięzcy dyktanda.

Potężne smoki przeszły ulicami Ostródy.

Zwieńczeniem Tygodnia Lokalnego Patriotyzmu był koncert zespołu Skomponowani, który zadbał o dobry nastrój wszystkich uczestników.

Chcemy, by nasza młodzież czuła się w Ostródzie jak ryba w wodzie.

– podsumował wydarzenie burmistrz Dąbrowski.

Finał odbył się z wrzawą i scalił społeczności wszystkich ostródzkich Szkół Podstawowych.

Władze miasta zapowiedziały, że projekt będzie kontynuowany – i że już za rok znów przyjdzie czas na kolejną edycję tygodnia z miłości do Ostródy.

Dodaj komentarz

*

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.