Dane demograficzne mówią jasno, że społeczeństwa zachodnie się starzeją. Dotyczy to także Polski, dotyczy Warmii i Mazur. Stąd coraz więcej działań samorządu województwa, aby włączyć się w proces zabezpieczenia potrzeb osób starszych, także wdrażania i promowania nowoczesnych technologii i rozwiązań w zakresie usług opiekuńczych.
– Według danych GUS liczba osób w wieku poprodukcyjnym wyniosła na koniec 2016 roku ponad 265 tys. osób – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To ponad 18 proc. wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur. Jako samorząd województwa realizujemy politykę senioralną i szukamy coraz lepszych rozwiązań, aby opieka nad starszymi i słabszymi była realna, dostępna i powszechna, bo takich osób będzie przybywać.
Stąd pomysł samorządu województwa na włączenie się w pilotażowy program wdrażania usług teleopiekuńczych, który będzie realizowany wspólnie z samorządami lokalnymi.
– Przyznam, że po raz pierwszy rozmawiamy o teleopiece na poziomie samorządu województwa, a nie tylko na poziomie gminy – mówi Stanisław Malinowski, prezes Fundacji Jedności Międzypokoleniowej. – System dawno sprawdzony na zachodzie zaczyna się przyjmować w Polsce, na Warmii i Mazurach jako pierwsze wprowadziło taką formę pomocy Giżycko. Jest ona bezpieczna, niskokosztowa, łatwa w utrzymaniu, a dzięki temu, że osoby nią objęte dzielą się własnymi doświadczeniami, informacje o niej stają się coraz powszechniejsze.
Jest też niezwykle prosta. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.
Pilotażowy program ruszy w przyszłym roku. Na początek obejmie samorządy, na terenie których mieszka najwięcej osób wymagających pomocy. Są to: Bartoszyce (miasto), Braniewo (miasto), Działdowo (miasto), Pasłęk (miasto, gmina), Ełk (miasto), Wydminy (gmina), Gołdap (miasto, gmina), Iława (gmina), Kętrzyn (miasto), Orneta (Miasto, gmina), Mrągowo (miasto), Nidzica (miasto, gmina), Nowe Miasto Lubawskie (miasto, gmina), Olecko (miasto, gmina), Biskupiec (miasto, gmina), Ostróda (miasto), Pisz (miasto, gmina), Szczytno (miasto), Węgorzewo (miasto, gmina), Elbląg i Olsztyn.
Źródło: WWiM
Krajowy Sztab Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej prowadzi takie działania od kilkudziesięciu lat. Można z ich sieci korzystać bezpłatnie – jest to społeczna organizacja działająca non-profit. Mają olbrzymie doświadczenie, na przestrzeni lat udzielili pomocy w wielu tysiącach przypadków. Myślę, że warto się ich działaniami zainteresować.