PODPISANO UMOWĘ NA MODERNIZACJĘ SŁYNNEJ URANII

W Olsztynie została podpisana umowa z wykonawcą modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej „Urania”. W spotkaniu uczestniczył Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Modernizacja obiektu jest efektem negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Negocjacje nie były łatwe, ale – jak mawiali Starożytni – „koniec wieńczy dzieło” i już za dwa lata będziemy mieć halę widowiskowo-sportową z prawdziwego zdarzenia. Nowy obiekt będzie nie tylko areną zmagań sportowych, ale też miejscem wydarzeń kulturalnych, kongresów, wystaw czy targówmówił podczas spotkania Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Umowa z wykonawcą otwiera ostatni etap realizacji jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji nie tylko w Olsztynie, ale w całym regionie. Podpisy pod umową złożyli Piotr Grzymowicz (prezydent Olsztyna) oraz Sławomir Nowak (wiceprezes zarządu Mirbud S.A., wykonawca modernizacji).

Projekt modernizacji hali został wybrany w konkursie architektonicznym w 2016 roku. Wygrała go pracownia architektoniczna Urban Architect

Hala Urania, jedna z najbardziej charakterystycznych brył architektonicznych Olsztyna, odzyska dawny blask, zyskując przy tym nowy, ale nawiązujący do tradycji wygląd, nowoczesne wyposażenie, a przede wszystkim nowe funkcjedodaje marszałek Brzezin.

Planowana rozbudowa i przebudowa hali widowiskowo–sportowej, wraz z infrastrukturą obejmuje wyburzenie części C i B obiektu, przebudowę i rozbudowę części A oraz dobudowę bryły BC. Wszystkie bryły będą skomunikowane ze sobą i stanowić będą funkcjonalną całość.

W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko oraz widownię z miejscami stałymi, mobilnymi, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Na widowni wyodrębniono strefę VIP oraz strefę komentatorów i dziennikarzy z niezależną komunikacją połączoną bezpośrednio z salami konferencyjnymi i obsługą cateringową.

W bryle BC zaprojektowano podpiwniczenie, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia techniczne i parkingi. Znajdą się tu też m.in. sala treningowo-rozgrzewkową, sala podnoszenia ciężarów, pomieszczenia sędziów, trenerów, chearleaderek, siłownia, pomieszczenia rehabilitacyjne, medyczne, do obsługi lodowiska–rolkowiska oraz kompleksy sanitarno-szatniowe i pomieszczenia biurowe.

W przestrzeni między bryłą A i BC zaprojektowano ściankę wspinaczkową zadaszoną przeszklonym dachem. W obiekcie zlokalizowano gastronomię z zapleczem oraz pomieszczeniami sanitarnymi dla obsługi.

Obiekt zaprojektowany został w technologii energooszczędnej, zaprojektowano nowoczesne systemy elektryczne i teleinformatyczne,
w tym fotowoltaikę, kompletny system automatyki, monitoringu technicznego, system sprzedaży i kontroli biletów umożliwiając organizację imprez kulturalnych i sportowych na najwyższym poziomie.

Zostanie również zagospodarowany teren wokół obiektu, m.in. drogi dojazdowe, ścieżkę rowerową, miejsca parkingowe i ciągi piesze, zieleń, oświetlenie. Przestrzeń publiczna przed budynkiem utworzy reprezentacyjne przedpole przed wejściem do budynku z miejscami spotkań (siedziskami), z dostępem również dla użytkowników niepełnosprawnych.

Obiekt po przebudowie będzie wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń takich jak: przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty rockowe i klasyczne, przeprowadzanie kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw, targów, itp. Do powyższych imprez będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak i salę treningowo-rozgrzewkową.

Wartość całkowita projektu wynosi prawie 194 mln zł, natomiast dofinansowanie wynosi ponad 131 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich

Modernizacja Uranii, która została oddana do użytku w 1978 roku, powinna zakończyć się jesienią 2023 roku.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.