POLSKI ŻAGLOWIEC CHOPIN BĘDZIE REPREZENTOWAŁ OSTRÓDĘ NA JAMAJCE

Żaglowiec Fryderyk Chopin reprezentuje Ostródę na Jamajce.

Jeden z najbardziej znanych polskich żaglowców szkoleniowych Fryderyk Chopin odwiedza Jamajkę. To kontynuacja umowy partnerskiej pomiędzy Miasto Ostróda a jamajskim Ocho Rios. Tam właśnie na kilka dni zacumuje jednostka, na której pokładzie podróżuje grupa około 50 młodych ludzi z Polski.

Już w najbliższą niedzielę bądź poniedziałek w ramach rejsu szkoleniowego na Karaiby, polski statek pojawi się w Island Village – porcie Ocho Rios na północnym wybrzeżu wyspy. Oddany do eksploatacji w 1992 roku Fryderyk Chopin zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus, plasując się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z najszybszymi żaglowcami świata na Operacji Żagiel. W 2012 roku żaglowiec zwyciężył w regatach The Tall Ships Races, a rok później zajął trzecie miejsce, umacniając swoją pozycję w czołówce największych tego typu jednostek na świecie. Znany jest jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego. Realizuje wyróżniany nagrodami program edukacji morskiej „Szkoła pod żaglami” dla młodzieży wyróżniającej się w działaniach wolontariackich.

Podczas wizyty załoga jachtu reprezentować będzie Ostródę i ORF w specjalnych koszulkach z logo festiwalu oraz hasłem „Chopin in Jamaica, Marley in Poland”. Na jednostce łopotać będą trójkolorowe flagi ORF.
Koordynatorem wizyty na Jamajce jest Maxine Gawron, zamieszkała na Jamajce Polka, która w 2018 roku gościła w Ostródzie z delegacją władz Ocho Rios. Jacht witać będzie znany już fanom ORF Burmistrz Ocho Rios Michael Belnavis, Konsul Honorowa Polski na Jamajce Irena Cousins oraz Joy Roberts, przedstawiciel Jamaica Vacations Limited. Inicjatywa jest efektem wcześniejszej wizyty w Ostródzie kapitana statku Bartłomieja Skwary oraz pochodzącego z Ostródy szkoleniowca okrętu, Cezarego Jursza. W trakcie pobytu na Jamajce polska młodzież spotka się z jamajskimi nastolatkami i nawiąże bezpośrednie kontakty. Z pewnością będzie to okazja do wzajemnej wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy.

Swojego zadowolenia nie ukrywa też twórca Ostróda Reggae Festival, Piotr „Piter” Kolaj – „Jako Positive Music Promotion bardzo cieszymy się, że nasz festiwal był impulsem do dalszego zbliżenia pomiędzy odległymi, acz bliskimi sobie krajami i trzymamy kciuki za naszą załogę na Jamajce. To piękny akcent na 20-lecie ORF.”

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.