ROZMOWA Z MARLENĄ ROGOWSKĄ, KANDYDATKĄ DO RADY POWIATU OSTRÓDZKIEGO

Dlaczego zdecydowałaś się kandydować do Rady Powiatu Ostródzkiego?

To była bardzo przemyślana i świadoma decyzja. Przez 15 lat pracowałam w Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, pełniąc funkcję Dyrektora, a także prowadziłam Informację Turystyczną w Ostródzie. Dzięki temu tak dobrze znam region, w którym kandyduję, i problemy jego mieszkańców. Na co dzień współpracuję z samorządami z całego województwa oraz instytucjami państwowymi. Moje doświadczenie zawodowe na stanowisku Kierownika Biura ds. Żywności w Urzędzie Marszałkowskim, wykształcenie zdobyte w Szkole Głównej Handlowej, a także wieloletnie zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych przygotowały mnie do podjęcia nowego wyzwania – kandydowania do Rady Powiatu Ostródzkiego. Dziękuję obecnemu staroście, Andrzejowi Wiczkowskiemu, który obdarzył mnie dużym zaufaniem, proponując miejsce numer 2 na liście KWW Porozumienie Samorządowe Powiatu Ostróda.

Wiele osób kojarzy Cię z Mazurami Zachodnimi, marką którą tworzyłaś. Czy jako Radna podejmiesz działania w zakresie rozwoju turystyki w regionie?

Oczywiście, wykorzystam moje doświadczenie w promowaniu turystyki oraz liczne kontakty. Należy zadbać o efektywne promowanie regionu pod marką Mazury Zachodnie, by środki finansowe kilku samorządów i praca wielu osób, które zostały dotąd włożone w jej tworzenie, nie poszły na marne. Turystyka przynosi korzyści dla gmin w postaci podatków, a także dla zarządców atrakcji, przedsiębiorców, branży noclegowej i gastronomicznej oraz producentów regionalnej żywności. To nowe miejsca pracy i szansa dla rolników na sprzedaż ich produktów. Mówiąc o turystyce, nie możemy zapominać o dobrze prowadzonej informacji turystycznej, oznakowaniu szlaków rowerowych i kajakowych. Wykorzystam swoją wiedzę z zakresu marketingu i promocji turystycznej, aby analizować efektywność wydatkowania publicznych środków na działania promocyjne. Powiat ostródzki ma ogromny potencjał, który warto wykorzystać.

Jakie konkretne działania zrobiłaś, aby przyciągnąć turystów do powiatu ostródzkiego?

Przez wiele lat tworzyłam materiały promocyjne, takie jak foldery turystyczne, mapy ze szlakami rowerowymi, przewodniki kulinarne oraz ulotki turystyczne. Promowałam powiat w telewizji, współpracowałam z Polską Organizacją Turystyczną. Brałam udział jako prelegent w ogólnopolskich konferencjach turystycznych oraz współorganizowałam wydarzenia w regionie o charakterze turystycznym, biegowym oraz kulinarnym. Zorganizowałam Maraton z Ostródy do Iławy oraz Festiwal Kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni w Starych Jabłonkach, na który pozyskałam środki zewnętrzne. Wydarzenie to zgromadziło setki odwiedzających. Jestem pomysłodawczynią szlaku kulinarnego Mazury Zachodnie od Kuchni, którego celem było wsparcie lokalnych producentów żywności i restauratorów oraz dbanie o dziedzictwo kulinarne regionu. W każdą inicjatywę wkładam całe serce i angażuję się na dwieście procent.

Kilka lat temu zwróciłaś uwagę całej Polski, że osoby Głuche żyją obok nas i mają te same potrzeby. Jak to się stało? Czy masz w rodzinie osobę niesłyszącą?

Nie, nigdy wcześniej nie miałam kontaktu z osobami niesłyszącymi. Tworząc jeden z moich projektów, postanowiłam zapytać osoby Głuche, jak postrzegają region, w którym żyją. To doświadczenie otworzyło mi oczy na wiele barier, z którymi borykają się osoby niesłyszące. Ukończyłam kurs języka migowego, by móc się z nimi porozumiewać, założyłam stowarzyszenie. Za realizację innowacyjnych działań w skali kraju otrzymałam honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”, nagrodę „Laur Najlepszym z Najlepszych” oraz tytuł „Optymista roku 2022”. Aktywnie działam jako społecznik na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Poświęcając swój prywatny czas, staram się ułatwić im życie codzienne, dostęp do turystyki czy służby zdrowia. Udowodniłam nie raz, że nie trzeba mieć worka pieniędzy, by zmieniać świat, ale chęci i być otwartym na drugiego człowieka. O Mazurach Zachodnich w Mig mówiła cała Polska w wielu wywiadach i programach telewizyjnych. Pokazałam, że niemożliwe nie istnieje, a siłą pomysłu jest możliwość zmiany świata. Włączam się także w akcje charytatywne, bez wahania pomagam osobom w potrzebie, nie robiąc z tego szumu, nie szukam poklasku. Jednym z moich priorytetów jako Radnej będzie rozwój programów społecznych na rzecz osób z niepełnosprawnością, osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Nasza społeczność musi być otwarta i solidarna, dbając o tych, którzy potrzebują wsparcia.

W okręgu nr 4 (przypomnienie Gmina Ostróda, Dąbrówno i Grunwald) z którego startujesz jest duża konkurencja. Czym się wyróżniasz jako kandydatka na radną?

Kto mnie zna, ten wie, że ja nie obiecuję – ja działam. Nie w moim stylu jest rozdawanie kiełbasy wyborczej, pozowanie do zdjęć czy składanie obietnic bez pokrycia. Wyborcy nie dadzą się już na to nabrać. Moje dotychczasowe działania i sukcesy na rzecz regionu oraz pracowitość same się obronią. Przygotowałam się do roli radnej, wiem, co należy do kompetencji rady. Przeanalizowałam budżet powiatu i podejmowane dotąd uchwały. Wiele lat współpracowałam z powiatem oraz lokalnymi samorządami.

Jakie działania planujesz podjąć w zakresie dróg na obszarach wiejskich w naszym powiecie? 

Jestem kierowcą przywiązuję dużą wagę do bezpieczeństwa na drogach. Moim celem jest dbanie o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Można to osiągnąć poprzez modernizację dróg, budowę rond i chodników oraz przejść dla pieszych. Znam powiat. W trakcie kampanii odwiedziłam mieszkańców gmin Ostróda, Dąbrówno i Grunwald. Niektórzy z nich stracili już nadzieję na poprawę stanu dróg w ich miejscowościach. Nie można zza biurka decydować, która droga ma w pierwszej kolejności zostać poszerzona, utwardzona czy naprawiona. Brak chodników przy drogach powiatowych oraz problem odśnieżania dróg gminnych i powiatowych, znajdujących się w jednej wsi, również traktuję jako priorytet. Radni są głosem mieszkańców i przez nich będą rozliczani, dlatego muszą być dyspozycyjni i reagować na problemy.

Jakie są Twoje plany dotyczące służby zdrowia w naszym powiecie? To palący problem każdego regionu.

Zdrowie to kluczowy aspekt naszego życia, dlatego istotne jest, abyśmy mieli w powiecie dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej. Ważna dla mnie jest poprawa funkcjonowania lokalnej służby zdrowia poprzez dalsze pozyskiwanie przez powiat środków zewnętrznych na wsparcie dla szpitali i przychodni. Pacjenci muszą korzystać z pracowni rehabilitacji i fizykoterapii bez długich kolejek i co najważniejsze – za darmo. Kolejnym krokiem w przyszłości powinno być utworzenie nowych oddziałów i poradni specjalistycznych, w tym otwarcie tworzącej się już pracowni rezonansu magnetycznego. Będę organizować spotkania z pracownikami służby zdrowia, słuchać ich uwag i pomagać im w rozwiązywaniu problemów. To ważne, aby pracownicy mieli realny wpływ na jakość funkcjonowania placówek, w których pracują. To oni są na pierwszej linii i najlepiej wiedzą, jakie zmiany są potrzebne.

A co z edukacją? Jakie są Twoje plany w tej kwestii?

Edukacja to inwestycja w przyszłość, a dobrze wykształcona młodzież to kapitał społeczeństwa. Jako mama uważam, że warto wprowadzać nowe profile klas w szkołach średnich, które odpowiadają na aktualne potrzeby i zainteresowania uczniów. Na przykład kierunki związane z technologią, programowaniem czy ochroną środowiska mogą być atrakcyjne dla młodzieży. Remonty i modernizacje szkół są niezbędne, aby stworzyć odpowiednie warunki nauki. To nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i wygody uczniów. Nowoczesne sale lekcyjne i gimnastyczne, dostęp do sprzętu komputerowego, biblioteki i pracownie to kluczowe elementy.

Jakie inne obszary działalności zamierzasz objąć swoją pracą jako radna?

Jako społecznik nie zapominam o inicjatywach mieszkańców i ważnej roli organizacji pozarządowych, które realizują wiele zadań zleconych m.in. z zakresu ochrony środowiska, sportu, kultury czy pomocy społecznej. Uważam, że konieczne jest zwiększenie w budżecie powiatu puli środków na dotacje dla NGO oraz wprowadzenie zadań wieloletnich w celu poprawy stabilności tych organizacji.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzę wszystkim czytelnikom Ostróda News dużo zdrowia, optymizmu i czasu spędzonego w gronie najbliższych.

Materiał sfinansowany ze środków KWW Porozumienie Samorządowe Powiatu Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.