SEJMIK WOJEWÓDZTWA PODJĄŁ UCHWAŁĘ W SPRAWIE UDZIELENIA POMOCY FINANSOWEJ GMINOM W FORMIE DOTACJI CELOWEJ NA REALIZACJĘ ZADAŃ WŁASNYCH GMIN W RAMACH KONKURSU „NIEBIESKO-ZIELONE GRANTY DLA WARMII I MAZUR” W 2023 ROKU.

Konkurs obejmował zadania zmierzające do poprawy jakości i stanu środowiska w celu podniesienia jakości życia mieszkańców regionu.

W ramach inicjatywy wpłynęło 31 wniosków, z czego dofinansowanych z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego zostanie 20 zadań na łączną kwotę dotacji 500 tys. zł.

W gronie dofinansowanych gmin znalazła się także Gmina Ostróda. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego dofinansował przedsięwzięcie pn. „Mikroretencja wód w miejscowości Pietrzwałd” na kwotę dotacji 26 000,00 zł, wartość całego zadania to 52.000,00 zł.

W miejscowości Pietrzwałd, na terenie otuliny Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, utworzony zostanie zbiornik wodny przeznaczony do retencjonowania wód deszczowych i roztopowych. Dzięki temu przy pomocy „natury” zwiększymy lokalne zasoby wody i dodatnio wpłyniemy na stan środowiska naturalnego jednocześnie zwiększając bioróżnorodność flory oraz fauny, co jest szczególnie ważne w dobie zmieniającego się klimatu.

Woda ze zbiornika będzie mogła być także wykorzystywana do prac gospodarczych np. podczas awarii, co spowoduje ograniczenie wykorzystania wody pitnej w gospodarstwach. Będzie także możliwy jej pobór do celów przeciwpożarowych.

źródło: Gmina Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.