SIERP I MŁOT NA POLACH GRUNWALDZKICH

Do niecodziennego incydentu doszło w poniedziałek 27 czerwca na polach Grunwaldu. Grupa turystów, która wysiadła z autokaru na białoruskich numerach rejestracyjnych, około godziny 10.00 złożyła wieńce pod pomnikiem i rozwinęła kilka flag.

Nie byłoby w tym nic  dziwnego, gdyby nie to, że co najmniej dwie z nich były to flagi ZSRR, czyli symbole komunistyczne, których zgodnie z prawem publicznie nie można manifestować. Widnieją na nich symbole sierpa i młota.

Pracownicy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem widząc tę sytuację wezwali na miejsce policję. Policjanci ze Stębarku po spisaniu danych poinstruowali turystów zza wschodu, że takie symbole są w Polsce zakazane. Byli oni tym faktem zdziwieni, jednak zastosowali się do pouczeń. Jak twierdzili, chcieli tylko uczcić pamięć żołnierzy rosyjskich poległych pod Tannenbergiem.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem przyczyną takiego zachowania turytów była zwykla niewiedza, a nie świadome działanie. Przypominamy jednak, że są pewne symbole, których w naszym kraju manifestować publicznie, zgodnie z prawem,  nie wolno.

Zdjęcia: Patryk Kozłowski, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

13439194_1091062270940686_6363018345655718588_n

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.